Początkowe koszty inwestycyjne w przypadku firmy oferującej usługi prania dywanów i tapicerki w domu klienta, nie są wysokie, przynajmniej w porównaniu na przykład do inwestycji w pralnię chemiczną, czy pralnię samoobsługową. Inwestycja w średniej wielkości pralnię chemiczną, to minimum dwieście do trzystu tysięcy złotych, minimalny koszt inwestycyjny niewielkiej firmy oferującej pranie dywanów i tapicerki w domu klienta, to zaledwie około dziesięciu tysięcy złotych, jeśli oczywiście nie wliczamy w koszty zakup samochodu, który w tym biznesie jest nieodzowny. Niskie koszty początkowe są bardzo dużym atutem, bo w naszym, biednym kraju  ciągle jeszcze bardzo trudno zdobyć kapitał na zainwestowanie w biznes. Kredyty są obwarowane bardzo wieloma wymaganiami i w naszych warunkach gospodarczych ryzyko plajty i w związku z tym niespłacenia kredytu, jest bardzo wysokie. Oczywiście  ryzyko istnieje zawsze w działalności na własny rachunek, ale co innego stracić dziesięć, dwadzieścia tysięcy, a co innego kilkaset.
Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności ( wpis do ewidencji gospodarczej, Urząd Skarbowy, ZUS)  przystępujemy do sporządzenia listy niezbędnych zakupów. Najważniejsze są oczywiście maszyny do odkurzania i prania.

Lista odkurzaczy potrzebnych do funkcjonowania jest następująca :
– Odkurzacz piorący Karcher około 1000 zł
– Odkurzacz parowy z filtrem wodnym, zalecany dla alergików około 2000-2500 złotych
– Zwykły odkurzacz parowy około 1000 złotych
– Odkurzacz- robot około 4200 złotych

Wszystkie te urządzenia nie tylko na pewno znajdą  częste zastosowanie w firmie, ale z pewnością  przyczynią się do podniesienia zakresu i jakości usług. Jednak na początku, kiedy dopiero jesteśmy w fazie zdobywania klientów niekoniecznie musimy inwestować w pełny zakres urządzeń, w zasadzie żeby zacząć wystarczy jeden, profesjonalny odkurzacz piorący, a w miarę zdobywania klientów można stopniowo dokupywać inne, specjalistyczne odkurzacze i elektroszczotki. Za to środki piorące i odplamiające oraz komplet potrzebnych akcesoriów pralniczych, trzeba zakupić od razu. Od razu trzeba mieć też samochód ( najlepiej nieco większy), ale na początku można wykorzystywać swoje prywatne auto. Komputer też jest niezbędny i też można wykorzystać dotychczasowy, domowy sprzęt.
W każdej firmie najważniejsi są klienci, a żeby firma się rozwijała, trzeba ciągle zdobywać nowych klientów. Do tego potrzebna jest fachowa reklama i na reklamę właśnie trzeba postawić od samego początku i to zarówno reklamę tradycyjną ( ulotki, plakaty, ogłoszenia w gazecie, na tablicach ogłoszeniowych itp.) jak i  tą bardziej nowoczesną za pomocą internetu ( strona internetowa, wizytówki internetowe, pozycjonowanie, na forach dyskusyjnych itp.).