Zasada działania wózka paletowego jest prosta - posiadany on silnik elektryczny i panel sterowania. Powierzchnia robocza (ładownia) znajduje się stosunkowo nisko od ziemi, dlatego nacisk na rolki, które odpowiadają za poruszanie się wózka muszą być odpowiednio twarde i nie wykazywać tendencji do ścierania. W ostatnich latach widzimy trend mający na celu wyparcie gumowych rolek, które - zdaniem właścicieli dużych sieci sklepów działają degradacyjnie na posadzkę. Choć jak widzicie, wózki paletowe nie są skomplikowaną konstrukcją, to pomimo wieloletniej bytności na rynku wymagają innowacji.

Dlaczego rolki gumowe są przeżytkiem?

Guma jest materiałem elastycznym i uniwersalnym, a przy tym tanim w produkcji. Dzięki temu przez wiele lat znajdowała zastosowanie w przemyśle. Ich rola w wózkach paletowych sprowadzała się do transportu, ale przy niewłaściwej nawierzchni, guma mogła powodować jej ścieranie lub pozostawianie brzydkich śladów. Ponadto przeciążony wózek paletowy powoduje trudności w poruszaniu, a gwałtowne hamowanie gwarantuje pozostawienie śladów na posadzce.

Czas na poliuretan

Polimery, w tym sam poliuretan charakteryzuje się niewielką ścieralnością i odpowiednią twardością. Poliuretan modeluje się bardzo łatwo, a jeśli wyposaży się go w elementy wzmacniające (siatki lub zbrojenie), będzie wydajniejszym tworzywem od metalu i gumy. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w wózkach paletowych i widłowych. Na wózki z rolkami poliuretanowymi można załadować więcej palet, co wpływa na zwiększoną efektywność pracy. Ponadto rolki poliuretanowe są bardzo odporne na uszkodzenia i działanie temperatury. Stosowane w wózkach gwarantują ich dłuższą żywotność. Standardowe rolki gumowe łatwo się ścierają i należy je wymieniać co sezon. To powoduje koszty. Rolki wykonane w technologii poliuretanowej są co prawda droższe, ale bez problemu wytrzymają kilka lat intensywnej pracy.

Posiadając wózek paletowy i decydując się na modyfikację jego napędu, warto pomyśleć o rolkach poliuretanowych. Choć ich koszt póki co nie należy do najniższych, to zwracają się w postaci lepszej pracy urządzenia. Jeśli macie pytania związane z tym zagadnieniem, to czekamy na nie w komentarzach!