Różnego rodzaju narzędzia pomiarowe wykorzystywane są nie tylko w czasie skomplikowanych prac budowlanych i tym podobnych, bowiem bardzo często sięgamy po nie w czasie niewielkich prac w domu. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze tak do końca wiemy, z czego korzystamy i na jakiej zasadzie owo narzędzie działa. Problematyczna często jest również sama nazwa narzędzia, zwłaszcza, jeśli jest niejedna.

Waserwaga – co to takiego?!

Nawet jeżeli na co dzień nie wykorzystujemy narzędzi pomiarowych w swojej pracy, warto poznać najczęściej używane narzędzia tego typu oraz najważniejsze fakty ich dotyczące. Jednym z najczęściej używanych narzędzi jest poziomica. I choć wiele osób zna to narzędzie pod taką właśnie nazwą, okazuje się, że są także inne, przykładowo poziomnica. Nie różni się wiele, zatem można się bez problemu domyślić, o co chodzi. W pewną konsternację może natomiast wprowadzić hasło „waserwaga” czy „libella”. Jak się jednak okazuje, są to po prostu inne określenia poziomicy.

Nazwa waserwaga, jak nietrudno jest się domyślić, pochodzi z niemieckiego Wasserwage i stosowana jest regionalnie, głównie na Śląsku, w Wielkopolsce, a także na Kaszubach. Libella z kolei, choć czasem można spotkać takie określenie poziomicy, tak naprawdę jest częścią każdej poziomicy. Pomimo tego, że większości osób poziomica kojarzy się z długim narzędziem przypominającym swoim kształtem linijkę, istnieją również inne typy poziomic. Wśród nich można wyróżnić między innymi poziomicę wężową (zwaną często szlauchwagą od niemieckiego Schlauchwage) czy laserową.

Linijki, metry, suwmiarki...

Jak bardzo moglibyśmy się zdziwić, gdybyśmy pracowali przykładowo w sklepie z artykułami biurowymi i klient poprosiłby nas o liniał płaski? Większość z nas zapewne zdziwiłaby się bardzo. Tymczasem ów liniał płaski to nic innego jak poczciwa... linijka! Nie da się ukryć, że linijka czy też liniał jest jednym z częściej stosowanych narzędzi pomiarowych.

Bywa, że tak często używamy regionalnych czy potocznych nazw na określenie danych narzędzi, że wcześniej czy później zupełnie zapominamy o tym, jak określa się je fachowo. Sytuacja taka może dotyczyć popularnego „metra”, którego prawidłowa nazwa brzmi miara taśmowa. Niezwykle przydatnym i jednym z najbardziej podstawowych narzędzi pomiarowych jest również suwmiarka. Choć większość osób kojarzy ją z tradycyjną suwmiarką z noniuszem, istnieją też suwmiarki czujnikowe, elektroniczne i wiele innych.