Jednym z najchętniej kupowanych przyrządów do badania poziomu jest oczywiście poziomica. Możemy ją kupić w każdym sklepie budowniczym, ogrodniczym i oczywiście sporych sieciach hipermarketów oraz stacjach benzynowych. Charakteryzuje się metalową budową i niewielką wagą. Z powodzeniem możemy ją stosować zarówno w środku budynku, jak również na zewnątrz. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poziomic, ale które powinny być warte Twojej uwagi?

Czy wiesz, jak zachowuje się metal?

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się metalem to wiesz, że w czasie zimy się on kurczy, a w lecie rozszerza. Posiadając to wiedzę zapewne się domyślasz, że zwykła poziomica metalowa raczej nie powinna znaleźć zastosowania na zewnątrz budynku, ponieważ może źle wskazywać pion i poziom. Zaledwie ułamek naszego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę i czyta charakterystykę poziomicy bezpośrednio przed zakupem. Modele dostępne za mniej, niż 50 złotych (poziomica o długości maksymalnie 100 centymetrów) nie powinny być warte Twojej uwagi chyba, że planujesz ją stosować tylko wewnątrz budynku.

Dlaczego warto inwestować w droższą poziomicę?

Poziomice dla profesjonalistów nie są w całości wykonane z metalu. Owszem, posiadają elementy metalowe, ale w większości zbudowane są z poliuretanu. Poliuretan to tworzywo sztuczne, któremu możemy nadać odpowiedni kształt i nie ma prawa się on zmienić nawet w trakcie największych wahań temperatur. Polimery są odporne na ścieranie (jeśli mają występować w formie twardej), a do tego mocno elastyczne. Stosowane w budowie poziomic będą zapewniać idealne pomiary nawet na zewnątrz budynku.

Droższa, poliuretanowa poziomica nie ma prawa błędnie wskazywać pionu oraz poziomu. Dzięki polimerom możemy używać poziomicy do wygładzania ścian, choć tak naprawdę to tylko jeden procent z potencjalnego zakresu jej możliwości. Świetnie sprawdzi się w urządzeniach przemysłowych typu wygładzarka, gdzie utrzymanie odpowiedniego poziomu i kąta ma niebagatelne znaczenie.

Przed zakupem czytaj opis producenta

Jeśli zamierzasz zakupić poziomicę, to przeglądnij kilkanaście rodzajów przed ostatecznym wyborem. Zwracaj uwagę na opis producenta i stosunek metalu do tworzywa sztucznego. Szukaj informacji o przeznaczeniu poziomicy, ponieważ nie każda nadaje się do prac na dworze. Pamiętaj, że wybierając modele poliuretanowe trudno w zasadzie o lepsze poziomice, bo ich poziom zaawansowania technologicznego jest najwyższy z możliwych. Poziomica na bazie poliuretanu nie kosztuje zbyt wiele, bo za 150 - 250 złotych kupimy model, który będzie nam służył przez kilka dekad.