Szpachelka jest to narzędzie używane przy pracach zarówno z betonem drewnem, jak i metalem. Służy ona do nakładania i gładzenia materiałów w rodzaju gipsu czy szpachli, w przypadku drewna
uzupełniania ubytków i naprawy, w przypadku metalu np. zaklejania dziur spowodowanych korozją.

Szpachla wykonana jest zazwyczaj z blachy stalowej która charakteryzuje się pewną elastycznością. Uchwyt wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego. W zależności od zakresu prac warto mieć różne rodzaje szpachelek.

Warto też używać dwóch naraz, jedną do nakładania, a drugą do zgarniania nadmiaru masy z materiału. Szpachelki należy bardzo dokładnie czyścić i szlifować, bowiem wszelkie nierówności znacząco pogarszają walory tego narzędzia.


Miarka centymetrowa to narzędzie absolutnie niezbędne, inna jej nazwa to calówka ze względu na użyte jednostki miary. Wykonana jest na tej zasadzie co składany scyzoryk, z drewna, metalu lub plastiku. Ma ona zwykle długość około dwóch metrów.

Warto posiadać również miarkę metalową sztywną (automatycznie zwijającą się) oraz taśmową miękką.

Ponadto przyda nam się:

 • gruby ołówek techniczny do oznaczania materiałów
   
 • linijka - najlepiej metalowa, minimum 50 cm
   
 • nóż
   
 • nożyczki
   
 • taśmy klejące - izolacyjna czarna do kabli, a także taśma typu gafer wzmacniania aluminium
   
 • papier ścierny różnej grubości


Jeśli chodzi o materiały typu "drobnica" to niezbędne są gwoździe różnej wielkości śruby, wkręty do gipso-kartonu, metalu, kołki rozporowe, kołki drewniane, termokurczliwe.