Zapewne znacie ten charakterystyczny warkot, który towarzyszy rozsypującym się łożyskom w pralce. To znak, że nasze urządzenie jest już na wykończeniu i oprócz wymiany łożysk, wymaga także wymiany simeringów na nowe. W jaki sposób naprawić pralkę, aby zaoszczędzić? Co zrobić, aby w przyszłości łożyska się nie degradowały? Tego dowiecie się poniżej.

Dlaczego właściwie łożyska się niszczą?

Zakup nowej pralki, zwłaszcza przejście z modelu typu "Frania" na urządzenie automatyczne powoduje, że z początku postępujemy zgodnie z instrukcją obsługi. Umieszczamy w bębnie pralki od 4 do 6 kilogramów ubrań, wsypujemy do kasety proszek wraz z płynem do płukania i rozpoczynamy cały proces.

Po kilku tygodniach użytkowania nowej pralki widzimy, że możemy w niej umieścić więcej ubrań niż sugeruje producent i wszystkie wypiorą się tak samo. Zaczynamy przesilać naszą pralkę i choć nie daje ona oznak zmęczenia - jej łożyska bardzo szybko się degradują, bo w trakcie wirowania odczuwają one nacisk. Wystarczy 30-50 przeładowanych pralek (to niewielka liczba - proszę nam uwierzyć) aby łożyska się po prostu "rozleciały".

Ile kosztuje serwis?

Koszt wymiany łożysk na nowe to wydatek ponad 500 złotych, niezależnie od wartości samej pralki. Lwia część tej kwoty to "robocizna", ponieważ samo rozkręcenie urządzenia i demontaż uszkodzonych części zajmuje kilka dobrych godzin.

Jak samemu wymienić łożyska i na jakie?

Zacznijmy od rozkręcenia kasety pralki i usunięcia górnej części urządzenia. Pod spodem znajdziemy kamień, którego zadaniem jest amortyzacja pralki w procesie wirowania (dodatkowe obciążenie sprawia, że urządzenie nam się nie przesuwa). Wyjmujemy go i mamy dostęp do bębna. Rozkręcamy przód pralki i wyjmujemy bęben. Pamiętajcie, aby w trakcie demontażu wyjąć kabel zasilający z gniazdka.

Wyjęcie simeringów oraz łożysk nie musi być delikatne - przecież dokonujemy demontażu. Zajmie to nam 5 minut. Implementacja nowej części zajmie nam dwa razy więcej czasu :)

Montaż łożysk i simeringów

Skupmy się przez chwilę nad łożyskiem. Możemy wymienić je na oryginalne, a możemy też się pokusić o zamiennik poliuretanowy. Poliuretan ma wspaniałe właściwości w przypadku łożysk będzie twardszy niż stal. Ponadto będzie mniej ścieralny i wytrzyma większy nacisk ubrań podczas wirowania. Wymiana łożysk na poliuretanowe będzie o wiele droższe, ale jeśli nie korzystacie z usług serwisu, to cała operacja i tak będzie bardziej ekonomiczna, niż wizyta w salonie firmowym.

Wymień raz i miej spokój na wiele lat

Coraz więcej osób wymienia łożyska metalowe na poliuretanowe. Póki co polimery (tworzą one poliuretan) są zbyt drogie, ale w ciągu kilku lat wzrośnie ich produkcja i stanieją. Zapewne większość producentów pralek zacznie je wykorzystywać w swoich urządzeniach i jeśli tak się stanie, to być może pralka będzie jednym z niewielu sprzętów, które trudno popsuć w jakikolwiek sposób.

A Wy jak często wymieniacie łożyska w swoich pralkach? Jeśli często, zastanówcie się nad polimerowymi. Jeżeli macie do nas pytania - piszcie pod tematem!