Zapewne dobrze wiecie, jak wygląda gumowa rolka, która znajduje się przykładowo pod taśmą w sklepie. Jej rola ogranicza się do obracania w koło i transportowanie produktów żywnościowych od końca taśmy, aż po ręce kasjera. Musicie wiedzieć, że guma ma wiele wspaniałych właściwości, ale prócz niskiej ceny trudno znaleźć więcej plusów, niż w poliuretanie. Czy decydując się na wymianę rolek w urządzeniu przemysłowym na modele poliuretanowe zwiększymy żywotność maszyny? Tak.

Co się liczy w maszynie przemysłowej

Najbardziej liczy się poziom wyeksploatowania urządzenia. Maszyna powinna działać non stop i poprzez swoją efektywność zarabiać na firmę. Praca jednak stanie, gdy rolka gumowa się zatnie albo pęknie. Czy warto wymieniać ją na nowo? Nie, ponieważ za jakiś czas awaria się powtórzy, co będzie skutkowało niższą efektywnością firmy.

Aby maszyna przemysłowa mogła pracować stale, musi posiadać podzespoły o odpowiedniej wytrzymałości. Poliuretan będzie wdzięcznym tworzywem, bo charakteryzuje się niewielką wagą, wysoką odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wytrzymuje podobne, lub większe naciski na centymetr kwadratowy niż stal.

Przemysł idzie w kierunku polimerów

Polskie fabryki rozumieją, jak ważnym tworzywem jest poliuretan. Może być stosowany dosłownie w każdej gałęzi biznesu i być alternatywą zarówno dla gumy, jak również drewna i stali. Europa produkuje ponad 2 miliony ton rocznie poliuretanu, zatem cena tego surowca będzie maleć z roku na rok. Przemysł zdecydowanie idzie w kierunku polimerów i za kilka lat większość podzespołów bazowych maszyn przemysłowych będzie tworzonych na bazie poliuretanu.