W budownictwie i nie tylko stosuje się bardzo dużo rurek PCV. Są tanie, łatwo dostępne i można je dowolnie kształtować. Choć mają sporo wad, to ich największą zaletą jest opłacalność zakupu i całkiem spora wytrzymałość na uszkodzenia. Koszt zainstalowania przyłączy centralnych (piec CO) złożonych z rurek PCV to w przypadku domu jednorodzinnego niewiele ponad 500 złotych inwestycji. Postanowiliśmy porównać produkty PCV do polimerowych, dlatego zachęcamy do lektury i analizy naszego materiału.
Właściwości rurek PCV
Rurki PCV zbudowane są ze specjalnego tworzywa, które właściwościami przypomina plastik. Stosowane do łączenia kaloryferów z piecem centralnym gwarantują żywotność ponad 40 lat. Niestety, ale rzadko się zdarza, aby w przeciągu 10-20 lat od instalacji rur nie przydarzyła się awaria. Plastik może się rozpuścić pod wpływem temperatury i osadu z pieca, dlatego od czasu do czasu należy sprawdzać szczelność instalacji oraz spadki temperatury.
Rurki PCV są bardzo tanie i łatwe w montażu. Można je schować pod specjalną maskownicą, można też zabudować w płytach gipsowo - kartonowych. Choć nie powinno grozić nic - wystarczy obecność jednego insekta, aby zdegradować całą instalację.
Czy warto je stosować?
Zdecydowanie tak, bo mają szereg wspaniałych właściwości i rzadko się zdarza, aby roczna lub dwuletnia instalacja uległa zniszczeniu. Przy odpowiednim montażu nie ma mowy o niespodziankach.
Rurki poliuretanowe - nowość na rynku?
Na rynku mamy dostępny poliuretan, a więc związki polimerów, które są wykorzystywane w zasadzie do wszystkiego. Poliuretan ma wspaniałe właściwości i jako filar instalacji CO będzie najlepszym z możliwych wyborów. Nawet rurki miedziane nie są tak odporne na uszkodzenia, jak poliuretan. Niestety, jest on jeszcze zbyt drogi, dlatego montaż centralnego ogrzewania na ich bazie będzie wydatkiem liczonym w tysiącach złotych.
Gdybyście się zdecydowali na wymianę rurek na polimerowe - macie gwarancję najwyższego bezpieczeństwa instalacji. Żaden insekt nie będzie w stanie przegryźć poliuretanu, a wahania temperatury nie zmienią jego gęstości oraz formy. Ponadto instalacja grzewcza będzie efektywniejsza, ponieważ poliuretan w odróżnieniu od plastiku nie przepuszcza ani grama ciepła (nie oddaje ciepła w momencie transportu lub nagrzewania wody). Kaloryfery będą się zatem nagrzewać szybciej, a ochładzać znacznie wolniej.
Okiem eksperta: Tak, warto stosować rurki PCV, ale mając więcej funduszy na inwestycję warto kupić odpowiedniki poliuretanowe. Dzięki temu pewność, że instalacja przetrwa minimum 50 lat będzie wyższa, niż kiedykolwiek.