Pralnie samoobsługowe, to pralnie w których po prostu sami się obsługujemy. W odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu stoją różnego rodzaju, profesjonalne pralnice w których za odpowiednią opłatą możemy wyprać i wysuszyć przyniesione ze sobą pranie. Standardowe pranie trwa około trzech kwadransów, a suszenie około pół godziny do czterdziestu minut, w zależności od rodzaju wypranej odzieży, lub bielizny. Pralki w takich pralniach mają zazwyczaj dużą ładowność ( a przynajmniej część z nich) więc z łatwością upierzemy i wysuszymy w nich tak zwane duże gabaryty, czyli na przykład narzuty, czy koce. Większość pralnic ma wbudowany automat do płacenia, po prostu wrzucamy monety, albo żetony, przyciskamy guzik i gotowe. Czas oczekiwania możemy sobie skrócić serfując po sieci, oglądając telewizję, czytając gazety, pijąc kawę, lub rozmawiając z innymi klientami. W każdej pralni samoobsługowej możemy liczyć na infrastrukturę i sprzęt, który umożliwi nam przyjemne spędzenie czasu oczekiwania.

W naszym kraju pralnie samoobsługowe, nie są tak popularne jak w Europie zachodniej, czy Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie pralnie samoobsługowe są na każdej ulicy i mieszkańcy umawiają się ze sobą na wspólne prania, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. U nas na razie pralnie samoobsługowe znajdziemy jedynie w kilku, większych miastach i wydaje się, że jeszcze musi minąć trochę czasu, zanim ludzie zmodyfikują swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zaczną z nich w miarę regularnie korzystać. Mimo to otwarcie swojej pralni samoobsługowej może okazać się strzałem w biznesową  dziesiątkę, bo brak konkurencji to jeden z istotniejszych czynników gwarantujących sukces przedsięwzięcia, zwłaszcza jeśli wybierzemy dobrą lokalizację. W tym wypadku dobra lokalizacja oznacza miejsce, gdzie mieszkają  albo studenci, albo młodzi ludzie wynajmujący mieszkania, bo tam zapotrzebowanie na tego typu usługi, jest największe. Dość dobrze rokuje też  lokalizacja w pobliżu centrum biznesowego oraz w pobliżu wielkich osiedli mieszkaniowych.

Koszty założenia pralni samoobsługowej są porównywalne  z założeniem tak zwanej zwykłej pralni, czyli nie są to małe pieniądze. Jedną z istotniejszych pozycji na liście wyposażenia pralni, jest oczywiście zakup maszyn pralniczych. Trzeba pamiętać o tym, że można  skorzystać z wielu różnych form finansowania,  również franczyzy  i wejść w porozumienie  z  najważniejszymi na globalnym rynku firmami produkującymi urządzenia pralnicze. Wielu, ważnych producentów maszyn pralniczych ( na przykład SOVRANA) oferuje kompleksową obsługę zarówno przy zakupie maszyn pralniczych jaki i przy ich serwisowaniu i konserwacji .