Przyjęło się, że zamki plastikowe dedykowane są słabszej jakości garderobie. Metalowe "zipy" zazwyczaj stosuje się w kurtkach i ogólnie rozumianych okryciach wietrznych. Fakt, że w ubraniach występują zamki plastikowe nie dotyczy jakości oraz ceny odzieży. Jest to spowodowane tym, że niektóre ubrania nie mogą zawierać elementów metalowych.

Czy zamek plastikowy faktycznie wykonany jest z plastiku?

Firmy o mniejszym zasięgu i słabszej reklamie korzystają z zamków plastikowych. Globalne marki jak Adidas, Nike i Rbk używają zipów na bazie poliuretanu, ponieważ ma on lepsze właściwości od plastiku. Aby sprawdzić z jakiego materiału wykonano zamek, należy przeczytać napis, który zazwyczaj znajduje się pod zamkiem. Jeśli znajdują się tam jedynie cyferki - mamy do czynienia z plastikiem, a jeżeli cyferki wraz z oznaczeniami - nasz zamek to tworzywo sztuczne, możliwe, że poliuretan.

Dlaczego wykorzystuje się poliuretan, a nie sam plastik?

Firmy o większej marce korzystają z poliuretanu, ponieważ nie reaguje on na warunki pogodowe. Jest ponadto o wiele solidniejszy od plastiku, a poliuretanowe zęby które łączą się w trakcie zasuwania kurtki nie zniekształcają się po latach.

Pytanie do czytelników: Jeśli macie na sobie odzież z zamkiem, to sprawdźcie, co pisze pod klamrą. Napiszcie w komentarzach oznaczenia, a my powiemy Wam z jakiego materiału wyprodukowano Wasze zamki.