Działkowicze, ogrodnicy i wszyscy miłośnicy natury od czasu do czasu inwestują w nowoczesne maszyny rolnicze, aby usprawnić pracę na działce. Na rynku mamy dostępnych bardzo wiele urządzeń i większość z nich pracuje na silniku Briggs and Stratton. Dzisiaj nie będziemy omawiać górnozaworowych silników, a skupimy się na końcówkach pracowniczych, czyli pługach, lemieszach oraz rozdrabniarkach.

Co warto wiedzieć o podzespołach w traktorkach ogrodniczych?

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, dla którego praca na działce to chwila przyjemności - powinieneś inwestować w nowoczesny, a nie standardowy sprzęt. Urządzenia klasy standardowej z reguły mają bardzo wiele podzespołów plastikowych, rzadziej aluminiowych. Najczęściej przeważa jednak stal, ponieważ daje poczucie "pewności" i nie jest droga w zakupie. Jeśli marzysz o najbardziej efektywnej pracy, to powinieneś porzucić stal (lub inny metal) na korzyść poliuretanu, a więc związków polimerów.

Dlaczego ogrodnicy rezygnują z metalowych podzespołów i części pracujących?

Musisz wiedzieć, że podzespoły metalowe są wbrew pozorom bardzo delikatne. Zwłaszcza lemiesze mogą ulec uszkodzeniu, jeśli pokładamy twardą, suchą ziemię. Metal poddaje się pod naciskiem ziemi, dlatego może się odkształcić lub nawet pęknąć. Z obserwacji ogrodników wiem, że wymiana podzespołów na nowe to stała, coroczna inwestycja.

W jakie traktory warto inwestować?

Zdecydowanie w takie, które pracują na podzespołach poliuretanowych. Poliuretan to tworzywo sztuczne, które produkuje się w określonych warunkach. Można mu nadać odpowiedni kształt i spersonalizowane właściwości. Niektóre podzespoły na bazie polimerów mogą być twardsze od stali i charakteryzować się niemal zerową ścieralnością.

Inwestycja w traktory z podzespołami poliuretanowymi to logiczne podejście do nowoczesności i własnych pieniędzy. Polimery są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie, kosztują z roku na rok mniej, a jej roczna produkcja to ponad 2 miliony ton w skali roku (Unia Europejska).

Choć traktory z podzespołami na bazie poliuretanu są droższe od standardowych, to warto w nie inwestować, ponieważ części pracujące takie jak lemiesze czy rozdrabniarki są bardzo wytrzymałe. Nie trzeba co rok zamawiać nowych podzespołów, dlatego całość inwestycji powinna się zwrócić po kilkunastu miesiącach intensywnego eksploatowania traktora.

A Wy na jakich traktorach pracujecie? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach!