Czołowy producent urządzeń elektronicznych, firma Sony od lat testuje różne tworzywa sztuczne, które mogą być budulcem ich produktów w przyszłości. Jako, że o plastiku wiemy już w zasadzie wszystko, przyszedł czas na coś nowszego, mniej szkodliwego dla środowiska i relatywnie taniego. Mowa o polimerach, które wiążąc się razem tworzą nam poliuretan - jedno z najlepszych tworzyw sztucznych świata.

Czym jest poliuretan?

Najprościej przedstawić go na przykładzie tapicerki samochodowej w nowym aucie. Firmy takie jak KIA oraz Hyundai już od kilku lat szukają alternatywy dla plastiku i znalazły ją w polimerach. Poliuretan jest łudząco podobny do plastiku, lecz jego charakterystyka związana jest z samą produkcją. Produkty na bazie poliuretanu mogą być twarde jak stal, elastyczne niczym guma oraz nieścieralne. Trudno o tworzywo z lepszymi właściwościami.

Głośniki z poliuretanu?

Firma Sony testuje tworzywa do produkcji głośników. Plastik ma zbyt wiele wad, dlatego powoli się z niego rezygnuje. Włókno węglowe kosztuje sporo, a poliuretan zyskuje na popularności i tanieje z roku na rok. Mogłoby się wydawać, że Sony już dawno powinno testować polimery, jednak jego produkcja dopiero od kilku lat przekracza 2 miliony ton (dane dot. Europy), a ceny spadają w zasadzie dopiero teraz.

Czeka nas hit?

Głośniki na bazie poliuretanu na pewno będą kosztować sporo, lecz znając charakterystykę tego tworzywa możemy przypuszczać, że będą one innowacyjne. Era plastiku powoli przemija, ponieważ zawiera toksyczne substancje. To dobrze, że producenci szukają alternatyw, bo to z korzyścią dla samej branży, jak również dla społeczeństwa.

Pytanie do czytelników: Czy wiecie z czego wykonane są Wasze głośniki? Sprawdźcie etykietę pod urządzeniem. Być może się zdziwicie :)