Mechanizacja produkcji jest rzeczą bardzo praktyczną i posiada bardzo wiele zalet. Zawsze co prawda znajdą się osoby, które będą twierdzić, że całkowite zmechanizowanie produkcji nie jest rzeczą dobrą i być może nawet będą mieć na potwierdzenie swojego założenia pewne argumenty, ale warto poznać temat bliżej i zobaczyć, że zalety mechanizacji są bezsporne.

Jaką rolę pełni człowiek?

Mechanizacja produkcji jest równoznaczna z tym, że przynajmniej część pracowników danego zakładu pracy staje się niestety zbędna, bowiem zadania jakie dotychczas wykonywali przejmie maszyna. Cały sens mechanizacji produkcji polega na jak największym obniżeniu kosztów działania przedsiębiorstwa, na szybszej (a co za tym idzie zwiększonej), bardziej precyzyjnej produkcji określonych produktów. Nie jest jednak tak, że człowiek jest zupełnie niepotrzebny. Maszyna, choćby najbardziej inteligentna i sprawna, nie jest w stanie samodzielnie myśleć. To człowiek programuje maszynę i musi czuwać nad jej prawidłową pracą. To człowiek naprawia maszynę, gdy ta ulegnie awarii, gdy jakaś jej część się zużyje i wymaga wymiany.

Nie wszędzie mechanizacja się sprawdzi...

Mechanizacja produkcji jest rzeczą godną uwagi tam, gdzie stawia się na tworzenie dużych ilości określonych towarów – towarów produkowanych hurtowo. Nie wszędzie jednak mechanizacja produkcji jest potrzebna, nie wszędzie jest chciana. Warto pamiętać o tym, iż istnieją pewne produkty (przykładowo różnego rodzaju ozdoby), których duża cena uzależniona jest właśnie od tego, że są one wyrabiane ręcznie, są zatem na swój sposób niepowtarzalne.

Jakie zalety?

Podstawową zaletą mechanizacji produkcji jest wspomniana już wcześniej możliwość obniżenia kosztów produkcji. Maszyny różnego rodzaju są w stanie wykonywać określone działania (przykładowo maszyny do pakowania, szycia, formowania, mieszania etc.) znacznie szybciej i o wiele dokładniej niż człowiek. W tym samym czasie mogą wykonać o wiele więcej pracy, nie męczą się. Dodatkowo, jeśli postawimy na maszyny najwyższej jakości, które cechują się bardzo niskim stopniem awaryjności, nie będą one wymagać częstych napraw i wymiany części. Należy jednak pamiętać o tym, że trzeba często kontrolować stan wszelkiego rodzaju sprzętów i maszyn, aby nie dopuścić do poważniejszych uszkodzeń, które na dłuższy czas wyłączałyby maszynę z użytkowania.