Każdy, kto mieszka we własnym domu, wie chyba doskonale, że często rachunki za prąd czy wodę potrafią być naprawdę gigantyczne.

Jak temu zapobiegać?

Trzeba wdrożyć w codzienne życie kilka pomysłów, które pozwolą nam zaoszczędzić nieco wody. Kolejnym plusem jest też fakt, iż dzięki temu jesteśmy bardziej ekologiczni i żyjemy w zgodzie z naturą. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zaoszczędzenie sporej ilości wody podczas codziennego mieszkania w domu.

Przede wszystkim warto zainwestować w zmywarkę do naczyń. Początkowo może się to wydawać dość szalonym pomysłem, jednak szybko okazuje się, że dzięki zmywarce zaoszczędzamy sporo czasu i pieniędzy.

Wiele badań pokazuje, że zmywarka zużywa nawet kilkukrotnie mniej wody niż my sami podczas tradycyjnego zmywania takiej samej ilości naczyń. Nie trzeba chyba wspominać również o czasie zaoszczędzonym dzięki zmywarce.

Drugim świetnym pomysłem na zaoszczędzenie wody jest branie prysznica zamiast kąpieli. Nawet biorąc prysznic dwa razy dziennie i tak zużyjemy mniej wody niż podczas codziennych długich kąpieli. Wówczas często mamy tendencję do napełniania całej wanny wodą, nawet jeśli nie jest nam to tak naprawdę potrzebne.

Kolejna rada jest chyba znana wszystkim - zakręcanie kranu wtedy, kiedy nie jest nam potrzebna woda. Chodzi przede wszystkim o codzienne mycie zębów - warto nabrać sobie wody do ich płukania do specjalnego kubeczka lub po prostu odkręcić wodę dopiero wtedy, kiedy chcemy je wypłukać. Podobnie z myciem naczyń - nie musimy mieć odkręconego kranu wtedy, kiedy długo szorujemy gąbką z płynem jakieś naczynie.

Oczywiście sposobów na oszczędzanie wody jest znacznie więcej. Jednak już zastosowanie się do tych kilku podstawowych wskazówek na pewno pozwoli nam znacząco zmniejszyć rachunki za wodę.