Od kilku lat zauważamy zmiany w branży motoryzacyjnej. Koncerny samochodowe coraz rzadziej korzystają z plastiku, ponieważ jest szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Marki takie jak Mercedes, Audi oraz Lexus rozumieją, że plastik bywa kojarzony z czymś "tanim" i nieodpornym, dlatego coraz częściej inwestują w poliuretan.

Czym jest poliuretan?

Woda wiąże polimery, a one tworzą produkt końcowy - poliuretan. Trudno opisać to tworzywo sztuczne, ponieważ powstaje w warunkach laboratoryjnych i można mu nadać wspaniałych właściwości. Tylko od inżynierów zależy, czy produkt na bazie polimerów będzie sztywny, elastyczny, miękki albo twardy. Jak się zatem domyślacie - ma on ogromne zastosowanie w nowoczesnej motoryzacji.

Podzespoły na bazie poliuretanu, które masz w swoim samochodzie

Jeśli jeździsz samochodem, który ma mniej, niż 10 lat, to większość poliuretanu bierzesz za zwykły plastik. W rzeczywistości nadkola, zderzaki, obudowy reflektorów i kołpaki wykonane są z poliuretanu. Gdyby te elementy były plastikowe, to mogłyby pęknąć, gdyby uderzył w nie mały kamień.

Czeka nas era poliuretanu?

Ta era zdecydowanie trwa, ponieważ plastik powoli zaczyna opuszczać branżę motoryzacyjną. Dopóki cena poliuretanu będzie wysoka, spotkamy nawet w najnowszych rocznikach podzespoły plastikowe. Za kilka lat, a może nawet za dekadę powinniśmy już wyzbyć się plastiku na dobre. Branża motoryzacyjna jest gotowa, kierowcy też. Potrzeba tylko czasu.

Czy Wy też myśleliście, że większość elementów obudowy Waszych samochodów to czysty plastik?