W dobie "wynalazków" mamy do czynienia z elastomerem poliuretanowym. Jest to tworzywo sztuczne, które wymyślił i opatentował człowiek. Może przybrać każdą formę: elastyczną, twardą, konsystencję żelu i płynną. Dzięki swoim właściwościom jest stosowany na szeroką skalę. Można z niego produkować dosłownie wszystko, ale dziś skupimy się na sitach.
Do czego służą sita?
Zadaniem sita jest przesiewanie. Jeśli widzieliście kiedykolwiek dokument, na którym pokazywane jest pozyskiwanie złota, to na takich sitach pracują rzemieślnicy. Sito może być też stosowane w górnictwie oraz przemyśle wodnym. W każdym gospodarstwie znajdziemy sita, a więc jest to produkt globalny.
Różnice pomiędzy metalem a poliuretanem
Metal jest bardzo twardy i ciężki, a do tego reaguje na temperaturę i promieniowanie słoneczne. Sita, które zostały wykonane z metalu powinny znajdować się w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach, gdzie temperatura jest mniej więcej taka sama. Wystawienie metalu na działanie słońca może spowodować jego wydłużenie, co ma ogromny wpływ na efektywność pracy.
Poliuretan jest o wiele twardszy, choć lżejszy od metalu. Nie reaguje z żadną substancją codziennego użytku i znosi ekstremalne temperatury. Jako, że w składzie nie posiada toksyn, jest bardzo przyjazny dla środowiska. Sita poliuretanowe pracują o wiele ciężej od metalowych i wykazują większą efektywność. Odpowiedniki metalowe lubią się odkształcać i wyginać - nie zobaczymy tego zjawiska w przypadku poliuretanu.
Gdyby był tańszy ...
Poliuretan jest znany, ale kupowany tylko przez ludzi, którzy uważają (i słusznie) go za inwestycję. Sita poliuretanowe zużywają się o wiele wolniej od metalowych, dlatego nie ma potrzeby kupowania kilku zapasowych. Firmy zajmujące się przesiewaniem doskonale wiedzą, że metalowe sita są "kruche" i muszą mieć w zanadrzu kilka dodatkowych sztuk, gdyby zaszła konieczność ich wymiany.
Poliuretan jest na tyle doskonałym produktem, że można go stosować w każdej branży. Póki co kosztuje wiele, ale codziennie powstają nowe firmy, które zajmują się jego produkcją. Za kilka lat na pewno będzie tańszy, co przełoży się na jego maksymalną popularność.