Plastik w formie, w której zazwyczaj występuje znany jest ludzkości od wielu dekad. Może przybrać dowolny kształt i gwarantuje szczelność. Niestety bywa kruchy, dlatego większość firm od lat szukała alternatywy dla tego surowca. Wynaleziono poliuretan, a polimery wchodzące w jego skład zmodyfikowano tak, aby móc nadawać mu odpowiednich właściwości. Czy istnieje zatem alternatywa dla plastiku? Będzie nim poliuretan, ale dopiero za kilka lat. Gdy stanieje.

Czym jest poliuretan i dlaczego jest przyjazny środowisku?

Polimery, które dzięki wodzie łączą się i wiążą, tworzą poliuretan. Najbardziej powszechnie występuje on pod postacią pianki montażowej, ale jest na tyle uniwersalnym tworzywem, że można go implementować nawet do podzespołów w samochodach. Produkowany w warunkach laboratoryjnych może mieć szereg wspaniałych właściwości, których nie ma ani plastik, ani tym bardziej metal.

Poliuretan jest tworzywem przyjaznym środowisku. Rozkłada się o wiele szybciej, niż plastik a do tego nie wpływa na zdrowie człowieka. Choć nie powinno się go palić, można przyjąć, że spalany poliuretan wyrządzi mniej szkód, niż plastik, który emituje ogromne ilości CO2 do atmosfery.

Alternatywa istnieje, ale w wielu przypadkach musi poczekać

Roczna produkcja poliuretanu to w Unii Europejskiej ponad 2 miliony ton/rocznie. Póki co poliuretan jest zbyt drogi, lecz z roku na rok jego ceny spadają i wkrótce może całkowicie wyprzeć plastik. Skoro w wielu krajach zabawki dla dzieci nie są już produkowane z plastiku a poliuretanu - minie kilka lat i w Polsce również czeka nas era produktów polimerowych.

A co Wy sądzicie o plastiku? Zastąpicie go poliuretanem? Odpowiadajcie w komentarzach!