​​Wypaczone i nieszczelne okna odpowiadają za 30% strat ciepła. W takiej sytuacji często jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana. Wysokie ceny nowej stolarki okiennej jednak mogą być sporym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Z tego względu niektórzy decydują się czasem na okna używane. Czy to pomysł godny uwagi, czy lepiej jednak zainwestować w nowe produkty? Sprawdźcie.

Okna używane – zalety i wady

Okna używane wydają się czasem najlepszym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce zaoszczędzić na kosztach, ponieważ można je tanio kupić, a często nawet dostaje się je całkowicie za darmo. Te „zalety” mogą jednak okazać się pułapką, w którą wpada przyszły użytkownik. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy stolarka okienna nie jest uszkodzona. Decydując się na okna używane, trzeba przyjąć je w takim rozmiarze, jaki darczyńca oferuje, a to oznacza, że często nie pasują do otworów okiennych i trzeba będzie podczas montażu wszystko dopasować. W takim wypadku nawet zainwestowanie w profesjonalny montaż może nie przynieść zadowalających efektów, gdyż używane okno może nie spełniać obecnych standardów budowlanych, dotyczących przede wszystkim szczelności cieplej. Ostatnie lata pokazują, że normy izolacyjności cieplnej okien zaostrza się coraz bardziej. Obecnie dla okien w nowych budynkach współczynnik przenikania ciepła przez okno musi być nie większy niż 0,9 W/m2K, a jeszcze niedawno taka norma dotyczyła budynków energooszczędnych. Jest to ważna kwestia szczególnie w odniesieniu do obowiązku posiadania od maja 2023 świadectwa energetycznego, bez którego właściciel mieszkania nie będzie mógł go ani sprzedać, ani wynająć. Okna w określeniu klasy energetycznej budynku mają duże znaczenie i o ile jeszcze w tej chwili nie ma wymogu podnoszenia tej klasy, wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości taki wymóg się pojawi. Oznacza to, że okna używane, które nie spełniają odpowiednich standardów izolacyjności cieplnej będą obniżały klasę energetyczną budynku i w konsekwencji i tak będzie trzeba wymienić je na nowe.

Zalety nowej stolarki okiennej

Nowe okna, mimo że kosztują więcej, niż używane w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się o wiele lepszą inwestycją. Oto najważniejsze zalety takiego zakupu:

  • produkt nowej generacji objęty jest gwarancją producenta;
  • możliwe jest dobranie parametrów okien do własnych potrzeb i możliwości finansowych;
  • nowoczesna stolarka okienna dzięki nowym technologiom spełnia wszystkie normy izolacyjności cieplnej, co wpłynie na oszczędności w opłatach za ogrzewanie oraz podniesie wartość samego mieszkania;
  • fachowy montaż wyeliminuje ryzyko istnienia mostów termicznych, przez które może uciekać ciepło;
  • istnieje możliwość doboru okna i pakietów szybowych o specjalnych właściwościach, np. utrudniających włamanie, czy obniżających nagrzewanie się wnętrza podczas upałów, a także pakietów o podwyższonej dźwiękoszczelności;
  • zadbane przetrwają wiele lat, zapewniając komfort, ciepło i ciszę w domu;
  • nowoczesny design i możliwości doboru koloru nowoczesnych okien wpłynie korzystnie na odbiór wizualny wnętrza i samego budynku.

Biorąc pod uwagę powyższe porównanie cech okien używanych i nowych, nie pozostaje nawet cień wątpliwości, że nowa stolarka okienna jest dużo lepszym wyborem. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na zakup nowych okien, niezwykle ważny jest wybór sprawdzonego producenta, który zagwarantuje odpowiednią jakość. Godna polecenia jest polska firma DRUTEX, która dba o pełną kontrolę nad całym procesem powstawania okna, od projektu po zejście z linii produkcyjnej. To właśnie dzięki merytorycznym konsultacjom z ekspertem tej firmy mógł powstać ten artykuł.