Osoby zmotoryzowane i interesujące się samochodami zapewne wiedzą, jakie zastosowanie w motoryzacji ma poliuretan. Wykonuje się z niego sporo części kokpitu, listwy progowe oraz mnóstwo innych rzeczy. Stosuje się go również w silnikach oraz części hamującej. Choć kosztuje sporo, to jest stosowany coraz częściej. Czy to ma sens?
Dlaczego producenci samochodów stosują poliuretan?
Poliuretan to tworzywo sztuczne, któremu inżynier może nadać wiele dedykowanych cech. Od stopnia wiązania polimerów zależy elastyczność tworzywa końcowego. Poliuretan może zatem być miękki, elastyczny, twardy lub przybrać właściwości głazu. Jest odporny na warunki pogodowe i nie przewodzi temperatury. Izoluje części pracujące zapewniając im maksymalne bezpieczeństwo.
W jakich elementach stosowany jest poliuretan?
Głównie w kokpicie i karoserii. Elementy takie jak nadkola, błotniki i kołpaki często wykonywane są z poliuretanu. Znajdziemy go także wewnątrz pojazdu, a konkretniej - w konstrukcji silnika. Może być elementem zabudowującym zawory oraz popychacze oleju. Niektóre samochody posiadają baki w pełni wykonane z poliuretanu.
Czy jego stosowanie ma sens z uwagi na cenę?
Tak, ponieważ jest bardzo lekki. Kosztuje mniej więcej tyle samo co miedź, a ma o wiele lepsze właściwości. W przyszłości motoryzacja będzie stała poliuretanem, bo to bodaj najlepsze tworzywo sztuczne, jakie udało się stworzyć człowiekowi.
A co Wy sądzicie na ten temat? Czy stosowanie poliuretanu ma sens? Piszcie w komentarzach poniżej tematu!