Regulator temperatury to gałka, która znajduje się tuż nad kaloryferem. Może być wykonany z ocynkowanego metalu, a może być ten miedziany. Zazwyczaj występuje w formie mieszanej, gdzie 50% stanowi miedź lub malachit, a pozostałe 50% plastik lub poliuretan. Dziś dowiecie się, jakie regulatory kupować, aby się nie zapychały i aby służyły przez wiele dekad.

Najważniejszy jest przedsionek zaworu

Regulator zbudowany jest w prosty sposób. Posiada jedynie zawór, który blokuje miedziana kula. W momencie podkręcania temperatury kula się przesuwa do tyłu i przepuszcza większą ilość gorącej wody. Okres letni to czas, gdy zawory są zazwyczaj w pełni otwarte lub całkowicie zamknięte. Jeśli środek przedsionka wypełniony jest plastikiem - ulegnie on degradacji, a zbierające się osady osłabią dodatkowo sam zawór kulowy.

Kupujesz regulator? Szukaj modeli poliuretanowych

Decydując się na wymianę regulatorów warto szukać modeli, które w całości wykonane są z miedzi. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, możemy wybrać model miedziano - poliuretanowy. Dzięki temu zawory będą zawsze bezpieczne, ponieważ przedsionka (komora zaworowa) nie wypełnia tworzywo, które pod wpływem temperatury zmienia swoje właściwości.

Zawory kulowe to jeden z najlepszych Polskich produktów (Polacy wymyślili tego rodzaju zawory), dlatego decydując się na ich wymianę, warto szukać takich odpowiedników, które będą nam gwarantować żywotność. Modele poliuretanowe są póki co dosyć drogie, ale można je zamówić i traktować jako inwestycję.

A jakich regulatorów temperatury Wy używacie? Napiszcie w komentarzach!