Quady są bardzo popularnymi pojazdami, bo jak żadne inne są w stanie poradzić sobie nawet z najgorszym podłożem i najtrudniejszymi warunkami pogodowymi. Coraz więcej rodzin decyduje się na zakup quada o małej pojemności, który w leci będzie służył do odpoczynku i rekreacji, a w czasie zimy do efektywnego odśnieżania podjazdu. Przed zamówieniem pługa wraz z lemieszem warto poznać ich rodzaje i wybrać najbardziej wytrzymałe produkty. Co zatem wybrać? Poniżej kilka naszych propozycji.

Dla oszczędnych - pług z tworzywa sztucznego / plastiku

Plastikowe łopaty do odśnieżania powoli odchodzą do lamusa. Nie są odporne na uszkodzenia i jeśli odśnieżamy powierzchnię chropowatą - szybko zetrzemy lemiesz naszej łopaty. Sporo firm produkuje lemiesze i pługi plastikowe z dodatkiem tworzywa sztucznego, ale starczają one zaledwie na jeden sezon. Ich jedyną zaletą jest niska cena i łatwa dostępność. Naszym zdaniem nie nadają się do quada z uwagi na brak elastyczności i wysoki stopień ścieralności.

Dla rozsądnych - pług metalowy

To chyba najpopularniejsze i najchętniej kupowane pługi. Metal jest odporny na uszkodzenia i ścieranie, ale bywa podatny na odkształcenie, a w wyniku zmiany temperatur może zmieniać swoje rozmiary i gęstość. Pługi metalowe zazwyczaj posiadają gumową nasadę na lemieszach, co ma je chronić przed odkształceniem. Mogą służyć przez wiele lat, ale z uwagi na dosyć dużą cenę, powinno się je zastąpić tworzywem sztucznym na bazie polimerów.

Dla nowoczesnych - Pług z lemieszami na bazie poliuretanu

Poliuretan jest tworzywem produkowanym w warunkach laboratoryjnych, zatem ludzkość nie musi narzekać na jego brak. Największą zaletą poliuretanu jest jego odporność na uszkodzenia i zerowy wpływ warunków atmosferycznych. Ponadto poliuretan prawie w ogóle się nie ściera, dlatego doskonale się sprawdza jako lemiesz do pługa śnieżnego. Wybór pługa na bazie poliuretanu to doskonała inwestycja. O ile zwykły pług, lub co gorsza - pług plastikowy ulega widocznej degradacji, o tyle nie dotyczy to poliuretanu. Nie ma potrzeby kupowania dwóch par pługów, ponieważ jeden komplet poradzi sobie bez problemów przez kilka lat.

Decydując się na kupno quada do odśnieżania podjazdu, warto zainteresować się pługami poliuretanowymi. Są droższe, ale o wiele lżejsze i wytrzymalsze od standardowych. Jeśli zakup takiego pługa będzie traktowany jak inwestycja, zwróci się pod postacią wzorowej pracy.