Słowo "innowacja" świetnie łączy się z modą. Dzisiaj wszystko co innowacyjne jest w modzie, ale to nie zawsze idzie w parze. Często innowacje są efektem prac badawczych nad zwiększeniem efektywności konkretnych urządzeń lub po prostu kolejnym etapem zastępowania starych rozwiązań nowymi. Dzisiaj poruszymy temat polimerów, a więc poliuretanu w sieciach wodociągowych.

Czy wiesz z czego składa się sieć wodociągowa? 

Obojętne czy posiadasz dom, czy mieszkanie - na pewno jesteś podłączony do systemu kanalizacji. Wszystkie rury, które tworzą kanalizację (trójniki, kolanka, łączenia) wykonane są albo z typowego metalu, albo miedzi. Zazwyczaj z miedzi wykonuje się tylko łączniki oraz trójniki, ponieważ ten metal jest odporny na przywieranie osadu. Żywotność takiego układu sieci wodociągowej wynosi zazwyczaj do trzydziestu lat. Średnia wieku polskich domów to 30 lat, zaś mieszkań - ponad 40 lat. Obecnie zauważa się najwięcej prac modernizacyjnych w sieciach wodociągowych.

Poliuretan wkracza pod ziemię

Jeśli kojarzysz pianki poliuretanowe to wiesz, czym są polimery. Poliuretan jest bardzo odporny a jako, że można go wytworzyć w warunkach laboratoryjnych - jest coraz tańszy w zakupie i powszechniej stosowany. W ostatnich latach produkowane są nie tylko kolanka, złączki czy trójniki poliuretanowe, ale tworzy się całe sieci z rur, które oparte są na technologii polimerowej, L-PUR.

Żywotność systemów wodociągowych opartych na poliuretanie jest większa, niż w przypadku zwykłego metalu. Poliuretan można dowolnie modyfikować i wzmacniać siatkami lub aluminium, a do tego implementować w nim czujniki, które podłączone do systemu natychmiast nas zaalarmują, gdy dojdzie do wycieku. Poliuretan jest bardzo elastyczny i nie reaguje na gwałtowne wahania temperatury, dlatego poradzi sobie głęboko pod i wysoko nad ziemią. Jego żywotność określa się na minimum 50 lat, ale to wciąż tworzywo nowe, dlatego dokładną żywotność poznamy za kilka dekad.

Coraz więcej domów inwestuje w tworzywa sztuczne

Poliuretan ma zastosowanie nie tylko w sieciach wodociągowych, ale świetnie sprawdzi się jako wąż do systemu gazowego. Można go także zastosować jako element łączący sieć kaloryferów i będzie o wiele żywotniejszy od typowych "peksów", czyli plastikowych rurek.

Czy zastosowanie elementów poliuretanowych w sieciach wodociągowych to moda, czy konieczna innowacja? Naszym zdaniem to zastąpienie obecnych rozwiązań, które stosowane są od ponad stu lat i ich koncepcja zaczyna się wypalać. Poliuretan staje się wszechobecny i w przyszłości znajdzie zastosowanie nie tylko w wodociągach, ale również innych systemach domowych.