Z roku na rok przybywa w Polsce firm, które trudnią się pracami na wysokościach. Zakres usług takich firm jest ogromny. Mogą one zajmować się czyszczeniem elewacji, a mogą prowadzić skomplikowane prace naprawcze na dużych słupach energetycznych. Mogą też czyścić zbiorniki gospodarcze wykorzystując do tego celu gąbki PU, które produkuje się w technologii poliuretanowej.
Dlaczego poliuretan, a nie inny materiał?
Gąbka PU to standardowa forma gąbki, której używa się podczas mycia naczyń. Nie różni się ona niczym od tych gąbek, których używają specjaliści od dostępu linowego. Jedyna różnica może dotyczyć rozmiarów i wagi gąbki oraz stopnia chropowatości powierzchni czyszczącej.
Poliuretan w gąbkach PU został użyty nie przez przypadek. Polimery (czyli związki z których powstaje poliuretan) mogą przybrać dowolny kształt, zatem przy użyciu odpowiedniej formy można z nich stworzyć gąbki, które będą żywotniejsze od modeli wykonanych ze zwykłego, gąbkowatego tworzywa. Na uwagę zasługuje stopień degradacji gąbek PU, gdyż poliuretan jest tworzywem niezwykle odpornym na ścieranie. Zwykła gąbka za trzy złote z hipermarketu będzie służyć nie kilka dni, a być może kilka tygodni, ponieważ polimery są odporne nawet na chemię gospodarczą.
Co wyczyścimy gąbkami PU?
Przede wszystkim duże zbiorniki gospodarcze na wodę lub paszę. Nie ma lepszego materiału do tego celu niż gąbki poliuretanowe. Wiele firm z branży wysokościowej używa myjek ciśnieniowych, a mimo tego muszą poprawiać niedoskonałości zwykłą gąbką kuchenną.
Zastosowanie poliuretanu w branży prac wysokościowych nie ogranicza się tylko do korzystania z gąbek. W najbliższych tygodniach przygotujemy dla Was materiał typu "pytania i odpowiedzi", gdzie przedstawimy Wam kilkanaście popularnych produktów poliuretanowych stosowanych w branży prac alpinistycznych.