Pewnie większość z Was kojarzy słowo "poliuretan" z pianką, którą stosuje się do montażu okien i drzwi. Na szczęście poliuretan ma o wiele więcej ciekawych właściwości i ku zdumieniu większości internautów - może znajdować się tuż obok Was. Jako, że można go wyprodukować w warunkach laboratoryjnych i nadać odpowiednich właściwości, mamy do czynienia z produktem o uniwersalnym zastosowaniu.

Czym jest poliuretan?

Poliuretan to tworzywo sztuczne, które powstaje w wyniku reakcji chemicznej dizocyjanianu z polialkoholem. Jest nietoksyczny i przyjazny środowisku. Może przybrać taką formę, jaką chce producent. Może mieć konsystencję żelu, wysoką elastyczność lub być twardy jak skała. Wyróżnia się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia oraz drgania i jest całkowicie wodoodporny.

Poliuretan może być twardszy od stali. Nie ściera się i wytrzymuje duże naciski. To sprawia, że może być stosowany do produkcji podzespołów do urządzeń mechanicznych i jako odlew do form.

Polimery pod postacią pianki

Wszechobecne stosowanie poliuretanu możemy zaobserwować na przykładzie ... samochodu. Większość elementów tapicerki wykonana jest z pianki poliuretanowej. Niektóre koncerny używają pianek do produkcji foteli oraz poduszek powietrznych (mowa o tym elemencie kokpitu, gdzie znajdują się airbagi). Obecność pianki możemy zaobserwować też w domu. Materace do łóżek w większości wykonane są z pianki poliuretanowej i dzięki temu taki materac ma wspaniałe właściwości (nie zbiera wilgoci i cyrkuluje powietrze kanałami).

Poliuretan jako design

Sporo producentów mebli znalazło szereg plusów w poliuretanie. Obecnie produkowane są listwy, które mogą służyć jako maskownice lub element wykończeniowy pomieszczenia. Również kasetony poliuretanowe możemy zakupić, a także ... panele! Warto wiedzieć, że zarówno panele ścienne jak i podłogowe zazwyczaj nie są drewniane, a wykonane z trocin, które prasuje się pod ogromnym naciskiem. Poliuretan można bardzo łatwo uformować i będzie nie tylko ładniejszy od sprasowanych trocin (!) ale żywotniejszy.

Polimery są wszędzie!

Materac, listwa maskująca, podłokietnik w samochodzie - można rzec, że poliuretany są obecne wszędzie, ale to dopiero początek jego popularności. Dzięki temu, że można go wyprodukować bez użycia drogich chemikaliów i sam w sobie nie jest toksyczny - prawdopodobnie za kilka lat zaleje nas fala produktów poliuretanowych. Czy to dobrze? Jak najbardziej tak, bo poliuretan to najbardziej uniwersalne tworzywo sztuczne, które wymyślił człowiek.