​W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe lub zakład produkcyjny, w których zabrakłoby materiałów wykonanych na bazie polimerów syntetycznych. W związku z niebywałą popularnością ich produkcja systematycznie wzrasta. Do najbardziej rozpowszechnionych polimerów należą poliuretany (PU, PUR), bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie współczesnego człowieka. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, iż przedmioty codziennego użytku, na przykład gąbka do mycia naczyń, elementy sportowych sprzętów, wyposażenie naszych domów, fragmenty samochodów czy instalacje wodociągowe i kanalizacyjne są wykonane właśnie z poliuretanów. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się dokładniej ich specyfice i właściwościom.

Czym tak naprawdę są poliuterany?

Jak wcześniej wspomniano poliuretany są polimerami. Jeżeli chodzi o ich budowę, to wyróżnić możemy przede wszystkim dwa surowce: poliole, będące alkoholami wielowodorotlenowymi i izocyjaniany. Głównym źródłem pozyskiwania obu jest ropa naftowa. W trakcie produkcji roztwór poliolowy jest wzbogacany między innymi poprzez dodanie stabilizatorów lub katalizatorów, a także substancji spieniających. Powstaje w ten sposób podstawowa część formulacji poliuteranowej. Następnie mieszanina poliolowa łączona jest we właściwej proporcji z izocyjanianami. Efektem połączenia obu części jest reakcja chemiczna nazywana polimeryzacją, w jej wyniku dochodzi do powstania poliuretanu. Istoty jest tutaj dobór surowców oraz ich proporcje, ponieważ warunkuje to rodzaj powstałego poliuretanu. Może on mieć postać sztywnej piany, postać litą, integralną lub elastyczną, w zależności od tego do jakich celów jest on produkowany.

Poliuretany niezwykle użyteczne w budownictwie

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań poliuretanów w budownictwie są niewątpliwie pianki. Również izolacje i kleje cieszą się coraz większym powodzeniem, ponieważ posiadają szeroki wachlarz właściwości fizykochamicznych i mają różnorodne zastosowania. Ważnym atutem są świetne właściwości izolacyjne, niski poziom higroskopijności, a także duża wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne. Ponieważ pianki poliuretanowe charakteryzują się słabym przewodnictwem ciepła, bardzo dobrze sprawdzają się jako izolator podczas ocieplania budynków. Dzięki swej strukturze nie obciążają one konstrukcji budynku.

Dużym powodzeniem w budownictwie cieszą się również powłoki poliuretanowe posiadające właściwości ochronne zarówno przed korozją jak i wilgocią. W zależności od materiału , który chcemy chroni przed zniszczeniem możemy wyróżnić powłoki do metalu, betonu czy drewna. Niezaprzeczalnym atutem tych produktów jest ich świetna przyczepność do różnego rodzaju materiałów oraz twardość, która czyni je odpornymi na uszkodzenia mechaniczne czy ścieralność.

Poliuretany w naszych samochodach

W przemyśle samochodowym świetnie sprawdzają się elastomery poliuretanowe. Charakteryzują się one elastycznością oraz są odporne na ścieranie, odkształcenia i różnego rodzaju obciążenia. Dużym atutem elastomerów jest zdolność do tłumienia drgań. Dzięki temu bardzo dobrze się sprawdzają jako zamienniki dla wyrobów z gumy. Wśród elementów z samochodowego wyposażenia wykonanych z elastomerów wymienić możemy wahacze, systemy hamulcowe ABS, poduszki powietrzne i wiele innych.

Poliuretany i ich szerokie zastosowanie

Oprócz wymienionych wcześniej sektorów, takich jak budownictwo czy przemysł samochodowy poliuretany znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Świetnie sprawdzają się w sektorze meblarskim, do tapicerki, produkcji materacy oraz poduszek czy sof. W przemyśle odzieżowo-tekstylnym wykorzystywane są jako produkt do wytwarzania ubrań skóropodobnych. Bardzo dobrze sprawdzają się w produkcji filtrów powietrza, wykładzin, różnego rodzaju opakowań. Wykorzystuje się je również do wytwarzania zabawek, ale też w lotnictwie czy przemyśle maszynowym.

Poliuretany nadzieją przemysłu

Jak widzimy, poliuretany znajdują bardzo szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu i chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to otaczają nas na każdym kroku. Dzięki swoim szczególnym właściwościom są doskonałą alternatywą dla innych surowców i ułatwiają nasze codzienne funkcjonowanie.