Jednym z najbardziej cenionych tworzyw jest poliuretan. Można go wyprodukować w odpowiednich warunkach i nadać mu takich właściwości, jakich od niego oczekujemy. Poliuretan jest szeroko stosowany w wielu branżach i choć dominuje głównie w budownictwie, to w przyszłości będzie wszechobecny. Dlaczego warto stosować poliuretany? O tym poniżej!

Czym jest poliuretan?

Poliuretan to tworzywo sztuczne, które nie ma w składzie substancji toksycznych i jest przyjazny dla środowiska. Może występować w dowolnej formie: żelu, elastycznej pianki lub twardy jak głaz. Nie przepuszcza wody, ani temperatury. Jest całkowicie obojętny na promieniowanie słoneczne. Innymi słowy - ciężko go ruszyć.

Pianki

Poliuretany najbardziej znamy z pianek montażowych, które stosujemy w okresie remontu. Tutaj jednak nie będziemy o nich pisać. Interesują nas te pianki, które w swoim składzie mają jak najwięcej elastomerów. Tego typu pianki stosuje się w motoryzacji, a konkretniej - w tapicerstwie samochodowym. Podłokietniki, obicia i często komory poduszek powietrznych są wykonywane z poliuretanu. Dlaczego polimery? Ponieważ są odporne na odkształcenia i wyróżniają się niewielką wagą.

Owszem, wyróżniamy także pianki montażowe, lecz nie są one gotowym produktem, a takim, który wymaga wiązania. Jak wiemy, za wiązanie odpowiada woda, dlatego montując okna lub drzwi należy pamiętać, aby zaaplikowaną piankę spryskać dodatkowo wodą.

Poliuretan pod postacią gumy

Elastomer poliuretanowy przypomina swoim wyglądem gumę i ma szerokie zastosowanie w budownictwie i branży przemysłowej. Z elastomeru produkuje się rolki, odlewa formy i tworzy sita dla przemysłu wydobywczego. Bardzo wysoka odporność na uszkodzenia i drgania powoduje, że jest to bardzo ceniony produkt. Poliuretan bardzo trudno rozerwać lub odkształcić, dlatego będzie idealnym partnerem do pracy w dużych fabrykach.

Do pracy i do zabawy

Poliuretan jest szeroko stosowany w każdej dziedzinie życia. Od niedawna możemy zamawiać nawet zabawki poliuretanowe, które są bardziej odporne od plastikowych. Czy czeka nas fala produktów poliuretanowych? Na pewno tak, bo to bardzo wdzięczne tworzywo o wspaniałych właściwościach, którego nie produkuje natura, a człowiek. Poliuretany mają wiele cech, które wyróżniają je na tle plastiku - trwałość, łatwość obróbki - dlatego też są coraz szerzej wykorzystywane w dzisiejszych czasach.