<img alt="" style="display:none; data-cke-saved-src=" resources="" library="" image="" 0f03909f="" b5370e74a869e509de88ebb7_t3.jpg"="" src=/magazyn/wady-i-zalety-poliuretanow-olzb.jpg">

Poliuretany święcą w ostatnich latach triumfy w wielu dziedzinach życia. Spróbujemy ocenić ich wady i zalety na podstawie tego, w jaki sposób sprawdzają się, jako elementy samochodu.

Zadaniem tulei jest tłumienie drgań, które nie zostaną stłumione przez opony oraz amortyzatory. Niestety tuleje metalowo - gumowe cechuje zazwyczaj dość niska trwałość oraz bezwładność, w efekcie skutkuje to pewnym utrudnieniem w precyzji kierowania. W tym aspekcie lepiej sprawdzają się tuleje poliuretanowe, ale czy pod każdym względem są one lepsze? 

Zalety poliuretanu

Elementy z poliuretanu sprawiają się dobrze przy tulejach zawieszenia, czy poduszkach pod silnik oraz skrzynię biegów. Elementy poliuretanowe bardzo chętnie montuje się w pojazdach sportowych, ze względu na konieczność precyzji kierowania oraz szybkość reakcji. Choć zaczyna on powoli być wypierany przez elementy wykonane z teflonu czy stopy aluminium. Z jednej strony samochody z elementami z poliuretanu prowadzi się bardziej precyzyjnie, ale i mniej komfortowo, ponieważ czujemy drgania i nierówności mocniej niż w przypadku elementów wykonanych z metalu i gumy. W chwili obecnej poliuretan stosuje się dość często, głównie dlatego, że jest on twardszy niż guma i łatwo dostępny. Jednocześnie jest on bardziej wytrzymały niż elementy wykonane z metalu i gumy, aby jednak tak było tego rodzaju elementy muszą być wykonane naprawdę precyzyjnie. Wiele osób wybiera ten materiał ze względu na wzrost precyzji.

Wady poliuretanu

 Zastosowanie poliuretanu może powodować pewien dyskomfort podczas prowadzenia oraz stać się przyczyną hałasu. Mimo to, za sprawą jego trwałości stosuje się go chętniej niż elementy wykonane z gumy. Poliuretan bardzo dobrze sprawdza się w warunkach rajdowych, pamiętajmy jednak, że jeśli już przychodzi do pojazdów używanych codziennie, to nieco inna jest specyfika ich pielęgnacji. Podczas wymiany tulei na te wykonane z poliuretanu pamiętajmy o tym, by wymienić obie tuleje w przeciwnym razie będą szybciej się zużywać, a szczególnie ta druga wykonana z innego materiału.  Jeśli poczujemy, że pojawia się luz należy wymienić ją natychmiast. Poliuretan zużywa się w taki sposób, że czuć spory luz, czego zdecydowanie nie przegapimy. Wracając raz jeszcze do typowo drogowych warunków, warto podkreślić, że wpływają one na szybsze zużycie tulei, dlatego pamiętajmy o tym by dopasować tuleje do modelu posiadanego przez nas samochodu oraz zakupić je od sprawdzonego dostawcy.