Pianka poliuretanowa ( w skrócie PUR lub PU ) zbudowana jest polimerów powstałych w reakcji chemicznej wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami. Pianka poliuretanowa należy do tworzyw sztucznych najnowszej generacji. Najbardziej charakterystyczną cechą budowy pianki poliuretanowej jest obecność pęcherzyków powietrza i gazu.
Ze względu na swoją strukturę, pianki poliuretanowe dzielimy na -
– pianki elastyczne o otwartej strukturze komórkowej. Otwarta struktura komórkowa to nic innego jak struktura gąbczasta powstała wskutek przenikania się polimeru i pęcherzyków powietrza. Elastyczne pianki poliuretanowe nie mają odporności higroskopijnych w w związku z tym nie powinny być wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, czyli żeby dobrze spełniały swoje zastosowanie, powinny być używane tylko wewnątrz pomieszczeń. Najwięcej zastosowania pianki elastyczne znalazły w izolacji akustycznej.
– pianki sztywne o zamkniętej strukturze komórkowej, nazywane tez piankami natryskowymi składają się z polimeru i pęcherzyków specjalnego gazu ( porofor) .Pianki sztywne nadają się doskonale do izolacji zarówno wewnątrz jak i zewnątrz. Sztywne pianki poliuretanowe mają większą wytrzymałość niż pianki elastyczne. Najczęstsze zastosowanie to izolacja termiczna.
Pianki poliuretanowe to sprawdzony i najwyżej ceniony materiał izolacyjny.
Dzięki swojej strukturze i sposobowi aplikacji pianka poliuretanowa szczelnie wypełnia izolowane miejsce, nie daje efektu odklejania dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Ten sposób aplikacji powoduje, że pianka z łatwością dociera do nawet najbardziej trudnych miejsc, czyli do nieszczęsnych mostków termicznych, które są najbardziej odpowiedzialne za kosztowne straty ciepła. Można powiedzieć, że decydując się na ten sposób izolacji termicznej, mamy od razu dwa w jednym – ocieplenie i wygłuszenie.
Pianki poliuretanowe są bardzo lekkie, co ma duże znaczenie, bo nie obciąża konstrukcji budynku.
Drugą niezwykle ważną cechą pianki poliuretanowej jest jej trwałość. Pianka nie kurczy się, nie utlenia, nie ściera, nie odkształca, jest odporna na wilgoć, chemikalia, oleje, zmienność temperatur, odporna na działanie pleśni i grzybów, jednym słowem wytrzymuje wszystkie standardowe obciążenia i zagrożenia, nie tracąc ani swoich właściwości, ani swojego dobrego wizerunku.
Bardzo ważna cechą izolacyjnych pianek poliuretanowych jest ich to, że oddychają, czyli przepuszczają parę. To eliminuje zjawisko konwekcji oraz szczelinę dylatacyjną. Przez to pianka dobrze współpracuje z drewnianymi elementami dachu.
Pianki poliuretanowe są niepalne ( samo gasnące), niezwykle szczelne i bezpieczne dla alergików. W ogóle ten rodzaj izolacji cieszy się bardzo dużym uznaniem ekologów, bo nie emituje pyłów i szkodliwych substancji, nie uczula, a utylizacja jest prosta i bezpieczna.
Pianka poliuretanowa jest bardzo prosta i bardzo szybka w instalacji, z łatwością dociera do najbardziej skomplikowanych kształtów i miejsc. Można ją aplikować na podłoża betonowe, drewniane, kamienne, plastikowe i inne.