Zapewne wielokrotnie słyszeliście stwierdzenie, jakoby nowoczesne i ładnie wyglądające samochody w ogromnym procencie były wykonane z plastiku. Mowa o tych elementach konstrukcji jak zderzaki, nadkola, progi oraz oczywiście elementy nad bakiem samochodu. Choć wiele koncernów faktycznie używa sporej ilości plastiku, to nie znajduje się on na elementach zewnętrznych samochodu. Zazwyczaj są to detale tuż pod kokpitem i wewnątrz konstrukcji samochodu (silnik lub podzespoły elektroniczne). To, co widzimy na zewnątrz to poliuretan - jeden z najtrwalszych tworzyw sztucznych na świecie.

Czyli moje, nowe auto z salonu nie jest plastikowe?

Koncerny takie jak KIA, Hyundai, Mazda i inne azjatyckie firmy jako pierwsze dostrzegły ogromny potencjał poliuretanu. Zrezygnowali więc z plastikowych podzespołów, ponieważ poliuretan mogli wytwarzać samemu, w ściśle określonych warunkach. Auta koncernu Mazdy nie są plastikowe, a większości zbudowane na bazie poliuretanu.

Które elementy samochodu są poliuretanowe?

Części takie jak zderzaki, błotniki i nadkola zazwyczaj wykonane są z poliuretanu, ponieważ jest on odporny na uszkodzenia i charakteryzuje się niewielką ścieralnością. Zapewne wiecie, że potrzeba naprawdę dużej siły, aby zniszczyć zderzak. Gdyby był on wykonany z plastiku, to niewielki kamyk znajdujący się na drodze mógłby go uszkodzić przy prędkości przekraczającej 75 kilometrów na godzinę. Poliuretan wytrzymuje dużo więcej.

Czy dotyczy to tylko aut?

Elementy poliuretanowe spotyka się również w konstrukcji samolotów. Podzespoły przednie, takie jak kokpit oraz dziób samolotu wykonane są z poliuretanu ponieważ gwarantuje on aerodynamikę i wytrzymuje ogromny nacisk powietrza (przy prędkości 750 km/h powietrze naciska z siłą ponad 100 kilogramów na centymetr kwadratowy!).

To tylko powtarzany mit

Żadna poważna firma nie stosuje w swoich samochodach plastiku, a już na pewno nie w miejscach, które są narażone na bezpośredni kontakt z otoczeniem. To, co kierowcom wydaje się plastikiem jest w rzeczywistości poliuretanem. Jeśli w przyszłości będziecie rozmawiać ze znajomymi o konstrukcjach samochodów, napomnijcie o polimerach. Na pewno zyskacie uwagę swoich rozmówców!