<img alt="" style="display:none; data-cke-saved-src=" resources="" library="" image="" 0f03909f="" dfe91dfdbb64bac73f8a603d_t3.jpg"="" src=/magazyn/co-to-sa-tuleje-poliuretanowe-xsac.jpg">

Poliuretan to materiał, który chętnie wykorzystywany jest w różnych dziedzinach. Z racji jego wytrzymałości natkniemy się na niego nie tylko w życiu codziennym czy w branży budowlanej, elementy wykonane z poliuretanu znajdziemy również w samochodzie.

Na co komu tuleje?

Tuleje znajdujące się w samochodzie, mają za zadanie tłumić wszelkie drgania, które nie zostały wytłumione przez opony albo amortyzatory. Do tej pory bardzo popularne były tuleje wykonane z metalu i gumy, odznaczają się one jednak dość niską trwałością oraz bezwładnością, przez co samochód prowadzi się stosunkowo trudno. Właśnie ze względu na wspomniane czynniki coraz częściej sięga się po tuleje wykonane z poliuretanu, czy jednak są one lepsze?

Dlaczego tuleje z poliuretanu?

Poliuretan to materiał, który spotkamy w wielu sytuacjach życia codziennego, odznacza się on dość dużą wytrzymałością, a dzięki stosunkowo łatwemu otrzymywaniu możemy stworzyć materiał o różnej elastyczności. Jest on przy tym odporny na ścieranie czy niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Elementy z poliuretanu obecne są na rynku od niedawna. Cieszą się jednak coraz większym powodzeniem. Można nimi zastąpić tuleje zawieszenia, jak również poduszki pod silnik oraz skrzynię biegów. Wpływ na to miała także wzrastająca popularność tuningu. Tuleje poliuretanowe sprawdzają się świetnie w przypadku wyścigów i rajdów. To właśnie tam liczy się przede wszystkim precyzja oraz szybkość reakcji samochodu. Kierowca obciążający w ten sposób swój samochód nie chce gumowych elementów, które szybko się zużywają, a nawet spowalniają reagowanie samochodu na skręt czy hamowanie. Przyczyniając się także do miękkości zawieszenia. Dlatego często stosuje się poliuretan, choć dla niektórych i on jest zbyt miękki. Z tego powodu bardzo często stosuje się teflon, stopy aluminium lub stal. Jeśli jednak mówimy nie stać nas na takie konstrukcje, z pomocą może przyjść nieco tańszy poliuretan. Weźmy jednak pod uwagę, że samochody z tego rodzaju materiałem, może prowadzić się co prawda precyzyjnie, ale niezbyt komfortowo. Czujemy bowiem każde drganie spowodowane nierównościami. Wybierając więc materiał, z którego będą wykonane tuleje, koniecznie weźmy pod uwagę nasze indywidualne potrzeby.