Tworzywa sztuczne są na chwilę obecną bardzo często i chętnie wykorzystywanym materiałem w wielu rozmaitych gałęziach przemysłu z racji tego, że mają doskonałe właściwości, posiadają wiele zalet. Coraz to częściej rezygnuje się z użycia surowców naturalnych właśnie na rzecz tworzyw sztucznych. Dlaczego są tak bardzo godne uwagi?

Wysoka jakość tworzyw sztucznych

Na początek należy odpowiedzieć, czym w ogóle są owe tworzywa sztuczne. Jak już po samej nazwie można wnioskować, są to materiały stworzone sztucznie przez człowieka, składają się one z polimerów syntetycznych bądź też zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Ponadto tworzywa sztuczne zawierają szereg różnych dodatków modyfikujących, którymi mogą być między innymi stabilizatory (antyoksydanty, substancje zmniejszające palność), barwniki, pigmenty, dopełniacze, zmiękczacze etc.

Tworzywa sztuczne są doskonałe pod wieloma względami, jak się okazuje, posiadają szereg właściwości, których nie wykazują surowce naturalne. Wobec tego, coraz to częściej po prostu wypierają one naturalne materiały takie jak dla przykładu skóra, kauczuk, drewno.

Tworzywa sztuczne a tworzywa polimerowe

Terminologia może czasem wprowadzać w pewną konsternację. Terminów takich jak „tworzywa sztuczne” i „tworzywa polimerowe” często używa się naprzemiennie sądząc, że znaczą one dokładnie to samo. Nie do końca tak jest, zatem warto wyjaśnić co dokładnie oznaczają owe terminy. Tworzywa polimerowe to tworzywa, których głównym składnikiem są polimery czyli związki wielocząsteczkowe. Polimery mogą jednak być zarówno pochodzenia naturalnego jak i sztucznego. A zatem nie wszystkie tworzywa polimerowe są tworzywami sztucznymi, choć wszelkie tworzywa sztuczne są tworzywami polimerowymi...

Jakie zalety mają tworzywa sztuczne?

Ogromną zaletą tworzyw sztucznych jest to, że w niezwykle prosty sposób można je formować w choćby najbardziej fantazyjne kształty, można nadawać im najrozmaitsze kolory. Cechują się one małą gęstością i małym ciężarem, a jednocześnie wykazują dużą odporność chemiczną oraz wytrzymałością mechaniczną. Dodatkową zaletą jest to, że koszt wykonania wyrobów z tworzyw sztucznych jest stosunkowo niski w porównaniu z wyrobem produktów z innych materiałów.