​Wśród substancji całkowicie wytworzonych przez człowieka jest jedna, która wyróżnia się wyjątkowymi właściwościowi, znajdując bardzo praktyczne zastosowania niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu. Poliuretany, bo o nich mowa, są cenione szczególnie w budownictwie oraz branżach, które są z nim ściśle powiązane.

Czym są poliuretany?

Poliureatany to tworzywa sztuczne wykorzystywane coraz częściej w naszym codziennym życiu. To materiały całkowicie bezpieczne, nowoczesne i znajdujące szerokie zastosowanie. Przyjmują wiele form. Stosowane są zarówno, jako tworzywa miękkie, jak i twarde. Wytwarza się z nich rozmaite produkty, od konsumenckich, po przemysłowe.

W jakich branżach stosuje się poliuretany?

Z poliuretanu wykonuje się sita, skrobaki i płyty stosowane w przemyśle wydobywczym kruszyw. W przemyśle izolacji termicznych i akustycznych używa się go w postaci natrysku poliuretanowych pianek. Trudno wyobrazić sobie bardziej skuteczny izolator. Pianka poliuretanowa jest dźwiękoszczelna, wodoszczelna i zabezpiecza przed działaniem wysokich i niskich temperatur. Poliuretany zmieniły całkowicie przemysł wytwarzania betonu. Są tu prawdziwą rewolucją. Z tego tworzywa produkuje się lemiesze i skrobaki, służące do mieszania betonu, a nawet tłoki do pomp, które mają za zadanie podanie gotowej mieszanki betonowej. Tradycyjne stalowe okładziny mieszalników zostały obecnie prawie zupełnie wyeliminowane i zastąpione przez okładziny poliuretanowe.

Dlaczego poliuretany są tak chętnie wykorzystywane do produkcji okładzin?

Ogromną zaletą poliuretanów jest możliwość modyfikacji ich właściwości. Dzięki temu materiał ten jest niezwykle uniwersalny. Można dostosować go do środowiska, w których ma być eksploatowany. Okładziny dennych i bocznych mieszalników wytwarzane są z miękkiego poliuretanu, którego cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na ścieranie. Wydawać, by się mogło, ze tworzywo sztuczne nie będzie w stanie poradzić sobie w tak trudnych warunkach, a jednak okazało się znacznie lepsze, niż dotychczas używana stal. Okładziny stalowe były bardzo głośne w trakcie pracy, ale nie to było największą ich wadą. Zasychający beton jest bardzo twardy, więc odrywanie go przy użyciu stali wiązało się z ryzykiem uszkodzenia stalowych części. Stal, ze względu na swoją twardość jest, bowiem bardzo krucha. Wykorzystanie poliuretanu rozwiązało te problemy.

Mieszalniki, które wyposażone są w denną okładzinę poliuretanową pracują o wiele ciszej. Zaschnięty beton jest łatwo usuwalny za pomocą wody i młotka, gdyż nie przywiera do wykładziny. Jego odkucie nie powoduje żadnych uszkodzeń, co w przypadku wykładzin stalowych często miało miejsce. Zmierzono także „śliskość” okładzin poliuretanowych i stalowych. Okazało się, że okładziny wykonane z tworzywa są bardziej „śliskie”, ułatwiając pracę mieszalnika. Mieszalnik dzięki nim pracuje po prostu wydajniej.

Okładziny z poliuretanu znajdziemy w wielu betoniarniach i zakładach zajmujących się półfabrykacją betonu. Wspomnieliśmy już o uniwersalności tego materiału. Należy dodać, że wytrzymuje mieszanie różnych rodzajów betonów, od betonów suchych, przez mokre, po betony drogowe i mostowe. Nie straszne są mu betony o dużej zawartości środków chemicznych, na które poliuretan wykazuje całkowitą obojętność. Nawet betony, w których składzie znajduje się duża zawartość kruszywa łamanego czy bazaltowego, powodujące ogromne zniszczenia stalowych okładzin, nie wpływają negatywnie na okładziny z poliuretanu.

Podsumowanie

Wykorzystanie poliuretanu to trend dominujący w przemyśle betoniarskim. Okładziny poliuretanowe wraz z lemieszami, skrobakami oraz rękawami wykonanymi z tego materiału tworzą zgrany zespół, który poprawia wydajność zakładu. Przerwy potrzebne na serwisowanie urządzeń nie są już tak częste. Części maszyn nie zużywają się tak szybko. Wydłużony zostaje również czas pracy przekładni mechanicznych. W trakcie cykli mieszania występują, bowiem o wiele niższe opory. Poliuretanowe okładziny doceniają także pracownicy betoniarni. Operatorzy mieszarek do tej pory musieli poświęcać sporo czasu, by wyczyścić sprzęt z okładziną stalową. W przypadku mieszarek z okładzinami z poliuretanu cały proces czyszczenia jest łatwiejszy i szybszy.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź Poliuretany.pl!