W ostatnich miesiącach jest coraz głośniej o poliuretanie. Elastomer poliuretanowy - bo tak fachowo należy nazywać poliuretan, charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia i jest maksymalnie wodoodporny. Dzięki temu, że występuje w dowolnej formie (może być elastyczny lub twardy - w zależności od potrzeb) znajduje zastosowanie w dosłownie każdej gałęzi przemysłu. Czy rury, cylindry i pręty z poliuretanu mają szansę zaistnieć w środowisku? Jak najbardziej tak!
 

Czym jest poliuretan?

Jest to tworzywo sztuczne, otrzymywane w laboratoryjnych warunkach. Poliuretan wymyślił i wyprodukował człowiek, więc może występować w wielu formach. Wyróżnia się obojętnością na trudne warunki pogodowe i trudno go zetrzeć. Z poliuretanu produkowane są lemiesze do pługów, jak również zgarniaki do walców budowlanych.

Trwalsze od metalu?

Rury, cylindry i pręty wykonane z poliuretanu są o wiele trwalsze od metalowych odpowiedników. Musicie wiedzieć, że metal zmienia swoje zachowanie w zależności od warunków pogodowych. W czasie zimy kurczy się, a w lecie rozszerza. Poliuretan nie wykazuje takich zachowań, dlatego jest o wiele żywotniejszy.

Cylindry z poliuretanu są od dłuższego czasu stosowane w motoryzacji - zwłaszcza w przemyśle motocyklowym. Skoro tak dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami (cylinder to główny element budowy silnika motocykla), to nie mogą mieć konkurencji. Jednym minusem poliuretanu jest jego cena. Na szczęście w najbliższych latach ma spadać, co zapewne przełoży się na zmasowaną produkcję różnorodnych części.

Przyszłość przemysłu?

Poliuretan z pewnością będzie przyszłością przemysłu, bo można go wyprodukować w laboratorium. Jest o wiele trwalszy od metalu, nie koroduje i nie wchodzi w reakcję z wodą. Przy odpowiednim użytkowaniu będzie długowieczny. Planując zakup elementów, które zazwyczaj były dostępne w formie metalowej, warto zainwestować czas i poszukać odpowiedników (nie mylić z zamiennikami) poliuretanowych.