Elementy, które nie wymagają dużej odporności zazwyczaj zabudowane są tworzywem sztucznym, takim jak plastik. Niestety, ale plastik jest szkodliwy dla środowiska, a paląc nim w piecu emitujemy ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery wraz z chemią, która buduje struktury plastiku. Czy ludzkość nadal powinna stosować plastik, zwłaszcza w przemyśle? Być może ta era za niedługo minie, bo Polskie firmy coraz bardziej interesują się polimerami w formie poliuretanu.

Czy plastik można zastąpić i nie odczuć różnicy?

Ludzkość już dawno by zastąpiła plastik innym, mniej szkodliwym tworzywem, gdyby kosztowało ono tyle samo lub odrobinę więcej od plastiku. Jednym godnym (choć to złe słowo) następcą plastiku może być poliuretan, ponieważ tworzy się go w warunkach laboratoryjnych i jest nieszkodliwy dla środowiska.

Właściwości poliuretanu

Poliuretan nie reaguje na drastyczne wahania temperatury i jest odporny na chemię gospodarczą. Trudno się ściera i jeśli nada mu się odpowiedni kształt, będzie wytrzymalszy nawet od stali! Obecnie produkuje się sita i rolki poliuretanowe, które do tej pory były domeną stali. Ludzkość powoli wycofuje się ze stosowania plastiku, bo ma na wyciągnięcie ręki tworzywo, które jest najbardziej uniwersalne na świecie. Ze względu na swoje właściwości poliuretany znalazły zastosowane między innymi w przemyśle czy motoryzacji.

Era plastiku dobiega końca

Z powodu spadających cen poliuretanu i faktu, że Europa z roku na rok produkuje go coraz więcej, możemy być świadkami przemijającej ery plastiku. Prawdopodobnie nie minie nawet dekada, a większość produktów, które do niedawno były wykonywane z plastiku, będą projektowanie i implementowane na bazie polimerów. Czy to z korzyścią dla gospodarki i środowiska? Jak najbardziej tak!