Listwa jest popularnym elementem wykończeniowym. Stosuje się ją przy połączeniach, a może też pełnić rolę maskownicy. Do niedawna mogliśmy kupować listwy drewniane lub drewnopodobne. Choć te drugie zyskały naprawdę dużą popularność, to nie mają "startu" do modeli poliuretanowych. Czym są listwy poliuretanowe i dlaczego warto je stosować w wykończeniu wnętrz? O tym napisaliśmy poniżej.

Do czego używamy listew?

Listew możemy używać do maskowania kabli lub nierówności. Gdy montujemy panele ścienne / podłogowe, to zazwyczaj wykańczamy je listwami. Te, które kupujemy w tańszych sklepach są wątpliwej jakości, dlatego po kilku latach od remontu mogą być odkształcone. Listwy mogą też pełnić rolę dekoracyjną. Jeśli mają ładne wzory, to będą doskonałym podkreśleniem designu całego pomieszczenia.

Listwy poliuretanowe vs klasyczne

Klasyczne listwy mają szereg wad przy tylko jednej zalecie. Lubią się odkształcać, a jeśli przytwierdzamy je gwoźdźmi, to po kilku latach mogą się wybrzuszyć. Nie są odporne na wodę i wilgoć, a do tego źle znoszą promieniowanie słoneczne. Trzeba je wymieniać co kilka lat, więc są wieczną inwestycją.

Listwy poliuretanowe są bardzo odporne, charakteryzują się niewielką (bliską zeru) ścieralnością. Nie wchodzą w reakcję z wodą, chemią czy promieniami słonecznymi. Ponadto są twarde i można je dowolnie formować. Sklepy, które aktualnie oferują takie listwy dają ogromną możliwość wyboru. Poliuretan może być bardzo gładki i doskonale tłumi dźwięki. Listwy wykonane w tej technologii są bardzo trwałe i nie wymagają żadnej konserwacji.

Produkt skończony

Listwy poliuretanowe nie wymagają specjalnego traktowania. Trudno je zabrudzić, a gdy tak się stanie - wystarczy użyć suchej ścierki i listwa wygląda jak nowa. Pomimo swojej ceny jest doskonałą inwestycją. Listwy z poliuretanu wytrzymają dosłownie wszystko, czego nie można powiedzieć o klasycznych. W dobie coraz większego zainteresowania tym tworzywem możemy przypuszczać, że za kilka lat będzie on o wiele tańszy.

Planując lub będąc w trakcie remontu warto zainteresować się produktami poliuretanowymi. Są bardzo odporne i designerskie. Na pewno nie opróżnią Waszego portfela, bo producenci listew poliuretanowych nie przewidują ich uszkodzeń.