Polimery to tworzywa sztuczne nowej generacji o uniwersalnych właściwościach i bardzo szerokim zastosowaniu. Między innymi syntetyczne materiały polimerowe znalazły zastosowanie w produkcji wszelkiego typu rur. Rury wykonane z tworzyw sztucznych praktycznie wyparły rury wykonane z tradycyjnych materiałów ( żeliwo, stal, azbest, cement, kamionka, kompozyt, żelbet).
W Europie aż sześćdziesiąt dwa procent stosowanych rur, to rury wykonane z tworzyw sztucznych. Rury polimerowe są stosowane w medycynie, budownictwie, przemyśle samochodowym, telekomunikacji, energetyce, elektronice, rolnictwie i wielu innych dziedzinach życia.
Główne zastosowanie rur polimerowych :
– kanalizacja ( wewnętrzna, zewnętrzna, deszczowa, odprowadzanie nieczystości)
– rury do przesyłania wody
– rury do przesyłania gazu
– rury do przesyłania zimniej i gorącej wody
– rury ciśnieniowe
– rury drenażowe ( drenaż gruntów, drenaż drogowy)
– rury do osłony kabli elektrycznych
– rury do osłony kabli telekomunikacyjnych
– rury izolacyjne
– rury do stosowania w instalacjach centralnego ogrzewania
– rury do przesyłania chemikaliów

Na naszym polskim rynku też trwa ofensywa wypierania „tradycyjnych” rur, przez rury wykonane z tworzyw sztucznych. Produkcja rur z tworzyw syntetycznych utrzymuje wysoką pozycję w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i ciągle utrzymuje się tendencja wzrostowa.
Znaczący polscy producenci rur z nowoczesnych polimerów dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym, a stosowane przez nich technologie należą do nowatorskich i zdecydowanie są porównywalne z tymi stosowanymi przez wiodących europejskich producentów. Nie bez znaczenia jest fakt, że technologia produkcji nie należy do szczególnie skomplikowanych, ale bardzo ważne jest aby przestrzegać określonych reżimów technologicznych i stosować materiały o ściśle określonych parametrach jakościowych. Europejskie i międzynarodowe normy jakości muszą być respektowane na każdym etapie produkcji i muszą być dostosowane indywidualnie do każdego rodzaju materiału.

Rury wytworzone z nowoczesnych polimerów mają szereg zalet- są bardzo lekkie, niezwykle wytrzymałe, są odporne na trudne warunki atmosferyczne, odporne na działanie różnych chemikaliów, temperatury oraz wilgoci. Tego typu rury powodują łatwość utrzymania instalacji w dobrym stanie bez kosztownych prac konserwacyjnych, mają bardzo długi okres eksploatacji, niską awaryjność i równie niską energochłonność. Dodatkowo takie rury są niezwykle proste w montażu, przez co wydatnie zmniejszają się ogólne koszty wykonania instalacji, no i przede wszystkim są bardzo tanie.