Zapotrzebowanie na stal nierdzewną stale rośnie. Tylko w naszym kraju zużycie tego materiału sięgnęło w ostatnich latach poziomu 500 tysięcy ton, podczas gdy dekadę wcześniej był to wynik o połowę niższy. W związku z ogromnym popytem na artykuły ze stali nierdzewnej możemy zaobserwować rosnące ceny na rynku. Rynek jednak nie znosi próżni, dlatego oprócz niezwykle popularnej stali austenitycznej, coraz większym zainteresowaniem wśród inżynierów cieszy się stal ferrytyczna. Co warto o niej wiedzieć?
Stal ferrytyczna to jeden z czterech podstawowych gatunków stali nierdzewnej. Zawiera ona w swoim stopie od 10,5 do 30% chromu. Gatunek ten uważany jest za tańszą alternatywę dla stali austenitycznej. Podobnie jak inne stale chromowane, swoje wyjątkowe właściwości fizykochemiczne zawdzięcza niewidzialnej dla ludzkiej oka powłoce tlenku chromu. Powstaje ona w wyniku reakcji chemicznej atomów chromu z tlenem zawartym w wodzie lub powietrzu. Powłoka ta ma charakter pasywny i nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami. Jest ona ponadto nietoksyczna, dlatego artykuły ze stali nierdzewnej można powszechnie wykorzystuje w kontaktach z żywnością.
Stal ferrytyczna - co warto o niej wiedzieć?
Stal ferrytyczna w przeciwieństwie do stali austenitycznej cechuje się magnetycznością. Ponadto charakteryzuje się lepszą przewodnością cieplną, a przy tym mniejszą rozszerzalnością. Materiał ten jest odporny na pęknięcia.
Stal ferrytyczną dzielimy na pięć gatunków - jej przynależność zależy od składników stopowych wykorzystanych w produkcji. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, którego gatunku stali nierdzewnej powinniśmy użyć - najlepiej skonsultować się ze specjalistą ds. sprzedaży wybranego producenta. Odpowiednio dobrany rodzaj i gatunek stali sprawi, że będziemy mogli czerpać z korzyści wynikający z wykorzystania nierdzewki przez długie lata, bez obawy o konieczność kosztownej konserwacji. Materiał ten ponadto doskonale nadaje się do recyklingu - to ważna dla coraz powszechniejszej zamkniętej gospodarki odpadami.
Stal ferrytyczna - zastosowanie
Materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym. Największe światowe koncerny wykorzystują go do produkcji układów wydechowych w samochodach i motocyklach. Ponadto wiele podgatunków stali ferrytycznej wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i gastronomicznym. Wykonuje się z niego meble w kuchniach przemysłowych, zlewozmywaki, jak również naczynia i sztućce. Blaty ze stali nierdzewnej łatwo jest utrzymać w czystości, a przy tym są wyjątkowo trwałe i dobrze wyglądają.
Producenci urządzeń AGD chętnie sięgają po ten materiał przy tworzeniu obudów sprzętów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie z tego rodzaju stali wykonane są wierzchnie części naszych domowych lodówek czy kuchenek gazowych. Stal nierdzewna towarzyszy nam każdego dnia. Z biegiem lat cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego - materiał ten jest trwały i można go poddawać recyklingowi. Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych materiałów przyszłości.