Jeśli kojarzycie piankę montażową to musicie wiedzieć, że poliuretan występuje nie tylko w tej formie. Obecnie produkuje się go w naprawdę dużych ilościach (ponad 2 miliony ton rocznie produkuje sama UE), a ze względu na cenę i niesamowite właściwości wkrótce wyprze sam metal! Dlaczego warto stosować produkty na bazie poliuretanu i jaką rolę odgrywa on w budownictwie? O tym dowiecie się poniżej!

Gwarantuje doskonałą izolację

Większość firm budowlanych lub wykończeniowych montuje okna i drzwi na piance. Pianka przylega z jednej strony do futryny, a z drugiej do muru. Poliuretan bardzo dobrze się wiąże, a jeśli zapewni się mu odrobinę wilgoci, to w krótkim czasie zapewni doskonałą izolację. Decydując się na montaż okien lub drzwi należy pamiętać, aby spryskać piankę po zaaplikowaniu.

Poliuretanowy dach

Wśród produktów na bazie poliuretanu nie może zabraknąć płyt izolacyjnych. Możemy je kupić w Polskich firmach. Są to bardzo lekkie płyty poliuretanowe na których montuje się blachę. Płyty należy przykręcić wkrętami do krokiew, a następnie ułożyć rząd łat. Na łatach można kłaść blachę i w ten sposób zapewnimy budynkowi maksymalną izolację. Ta metoda sprawdza się też w starym budownictwie, jeśli chcemy przerobić strych na pomieszczenia użytkowe.

Meble z poliuretanu? Jak najbardziej!

Poliuretan jest odporny na ekstremalne temperatury, gładki i trudno go zetrzeć. Ponadto świetnie się formuje, więc znalazł zastosowanie w branży meblowej. Póki co niewiele firm oferuje poliuretanowe meble, bo są dosyć drogie, ale w przyszłości będziemy mieli prawdziwy "boom" na polimerowe szafy, łóżka i kredensy. Skoro jesteśmy przy łóżkach to warto dodać, iż większość materaców składa się z pianki ... poliuretanowej. Dzięki temu nie chłoną wilgoci i zapewniają komfort w trakcie snu.

Oprócz mebli poliuretanowych, mamy też listwy i elementy wykończeniowe. W przyszłości będziemy mogli nabyć również płytki z poliuretanu i panele.

Sprzęt budowlany także z poliuretanu

Dzięki temu, że poliuretan ściera się niezwykle trudno, może być stosowany do produkcji pacek i tych elementów, które muszą charakteryzować się twardością. Na rynku światowym możemy kupić bardzo dużo sprzętów budowlanych na bazie poliuretanu. W Polsce dostępne są specjalne sita, sitka oraz przesiewacze.

Czy poliuretan to synonim słowa "trwałość"?

Mając na myśli budownictwo, myślimy o czymś trwałym i stabilnym. Poliuretan gwarantuje niesamowitą odporność na warunki pogodowe i jest na tyle uniwersalnym tworzywem, że można go stosować dosłownie wszędzie. W budownictwie znalazł nie tylko zastosowanie, ale stosowne miejsce. Wiele firm budowlanych nie wyobraża sobie dnia pracy bez polimerów, co tylko świadczy o wytrzymałości poliuretanu.

Na dzisiaj to już tyle. Wiemy, że poliuretan to bardzo głośny temat, dlatego napiszemy o nim wkrótce!
 
PS: Czy wiesz, z czego jest wykonany zderzak w Twoim samochodzie? Tak, dobrze myślisz - z poliuretanu!