Stal nierdzewna cieszy się ogromną popularnością w rozmaitych gałęziach europejskiego i światowego przemysłu. Z każdym rokiem rynek stali bije rekordy, gdyż specjaliści i inżynierowie znajdują dla tego wyjątkowego materiału coraz to nowsze zastosowania. Aż trudno uwierzyć, że od opatentowania nierdzewki minęło zaledwie 110 lat. Gdzie współcześnie najczęściej stosuje się stal nierdzewną? Dlaczego warto rozważyć jej wykorzystanie w swojej branży?

Stal nierdzewna - historia rewolucji

Choć fakt, że mieszanka żelaza i chromu doskonale chroni stal przed działaniem kwaśnych substancji, został odkryty już w drugiej połowie XIX wieku, to dopiero w 1912 roku niemieccy inżynierowie Kruppa opatentowali ten wynalazek. Mimo to przez pierwsze lata nie znajdywał one szerszego zastosowania w przemyśle. Dopiero gdy angielski inżynier Harry Brearley przekonał do wykorzystania stali nierdzewnej brytyjskiego producenta noży R. F. Mosleya, materiał ten na stałe wszedł do powszechnego wykorzystania - choć oczywiście na początku dotyczyło to jedynie produkcji sztućców.

Z biegiem lat, ze względu na wysoką odporność na korozję, a także możliwość stosowania stali nierdzewnej w wysokich temperaturach i agresywnym środowisku, materiał ten znajdował coraz to nowsze zastosowania - nie tylko w przemyśle spożywczym. Współcześnie stal nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle chemicznych, transportowym, motoryzacyjnym, a także w budownictwie, ochronie środowiska czy produkcji energii.

Zastosowanie stali nierdzewnej

Stal nierdzewna bardzo często wykorzystywana jest m.in. do produkcji zbiorników. Piwne kegi, cysterny mleczarskie czy beczki solankowe to zaledwie fragment całego rynku elementów stalowych. W zależności od gatunku stali nierdzewnej, produkuje się przy jej użyciu narzędzie chirurgiczne, garnki, sztućce, windy, klimatyzatory, a także armaturę łazienkową czy obudowy urządzeń AGD.

Materiał ten wykorzystywany jest także powszechnie w architekturze. Stal nierdzewna stanowi ważny element dekoracyjny nowoczesnych projektów biurowych i mieszkaniowych. To także doskonałe tworzywo do produkcji elementów małej architektury. Ławki, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe muszą być wykonywane przecież z materiałów, które nie tylko dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, ale są także wandaloodporne.

Ekologiczny aspekt stali nierdzewnej

Stal nierdzewna cieszy się swoją popularność także ze względu na łatwość jej obróbki i możliwość recyklingu. Artykuły stalowe są wytrzymałe i mogą być wykorzystywane przez wiele lat bez konieczności konserwacji. Powłoka tlenku chromu odpowiadająca za antykorozyjne właściwości podlega samoregeneracji - wystarczy odrobina tlenu zawarta w powietrzu lub wodzie. Stal nierdzewna może być także ponownie wytapiana bez obawy, że w wyniku przetopu materiał utraci swoje wyjątkowe właściwości. To bardzo ważne w kontekście obecnej polityki klimatycznej, stawiającej na materiały o szerokim zastosowaniu.