Poliuretan na dobre rozgościł się w naszych domach, biurach, przedmiotach użytku codziennego i w końcu w takich gałęziach przemysłu, jak mechanika.

O poliuretanie

Poliuretan to bez wątpienia jedna z najciekawszych substancji ostatnich lat. Spotkać możemy go właściwie wszędzie. To właśnie on pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach, dzięki ograniczeniu ilości oddawanej w chłodziarkach i lodówkach temperatury. Właśnie dlatego nowe lodówki mają wyższą klasę oszczędności. Dzięki możliwości łatwego kształtowania właściwości tej substancji, może przybierać ona przeróżne kształty i znaleźć swoje zastosowanie w naprawdę wielu miejscach. Poliuretan znajdziemy w przeważającej większości urządzeń i odzieży. Jeśli posiadamy obuwie sportowe, to możemy być właściwie pewni, że wykonane jest ono z poliuretanu, zwłaszcza, jeśli podeszwy są miękkie i sprężyste. Z poliuretanu wykonane są również wały znajdujące się w drukarkach. Poliuretanowi nie oparła się również motoryzacja. Siedzenia samochodowe są bardzo często wypełnione pianką z poliuretanu, którą charakteryzuje elastyczność oraz możliwość wieloletniego użytkowania. Poliuretan spotkamy również w budownictwie, gdzie pełni rolę elementu ocieplającego budynki oraz wypełniającego szczeliny w ścianach budynków. Poliuretan ma swoje zastosowanie również w medycynie.

Biorąc pod uwagę wymienione właściwości poliuretanowe nic dziwnego, że swoje zastosowanie znajduje on również, jako element wchodzący w skład wałów napędowych, amortyzatorów, elementów przenośników taśmowych czy elementów karoserii samochodowej. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość, odporność na zmienne temperatury, ciężar oraz starzenie. Poliuretan cechują wszystkie z wymienionych właściwości, dlatego staje sie on materiałem niemal perfekcyjnym. Bardzo często wypierającym materiały standardowe o gorszych parametrach. Wiele osób prognozuje, że w kolejnych latach poliuretan będzie jeszcze chętniej wykorzystywany w budownictwie i nowoczesnych technologiach. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma również łatwość uzyskania materiału o pożądanych właściwościach.