Osoby, które dbają o swoje zdrowie od czasu do czasu wspomagają się suplementami. Zazwyczaj ich skład oparty jest na ziołach oraz najpopularniejszych witaminach, które wytrąca się z owoców i warzyw. Dzisiaj dowiecie się w jaki sposób powstają niektóre pigułki i jaki wpływ na jakość suplementów ma ... poliuretan. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do lektury!
Z wizytą w fabryce suplementów - jak to wygląda od kulis?
Jeśli produkcję suplementów wyobrażacie sobie jako grupę ludzi w mundurach mieszających we flakonikach jeden produkt z drugim - jesteście w wielkim błędzie. Firmy farmaceutyczne nie bez powodów nazywane są fabrykami, ponieważ cały cykl produkcji suplementów oparty jest na urządzeniach przesiewowych.
Produkcja suplementów
Koncerny farmaceutyczne korzystają z dużych platform (taśmociągów), które przesiewają zioła (jeśli w skład suplementu one wchodzą). Proces produkcji jest zatem prosty do opisania. Do dużego pojemnika implementowane są kilogramy leczniczych ziół, które poruszając się po taśmie spadają do dużego sita. Sito zbudowane jest ze stożków, aby się nie zapychały i przesiewały 100% surowca. Efektem przesiania jest pyłek, który mieszany z innymi półproduktami daje nam suplement, który poprawia funkcjonowanie organizmu.
Z czego zbudowane są sita przesiewowe?
W nowoczesnych koncernach farmaceutycznych sita wykonane są ze stopu poliuretanu i siatek. Poliuretan to jedno z najmocniejszych tworzyw sztucznych, nie ściera się i nie zapycha. Gwarantuje maksymalną efektywność przesiewania, a na tym zależy producentom suplementów. W żadnej pigułce nie może tkwić odłamek ziół, a sam proces przesiewania odbywa się na dorosłych, rzadko zmielonych roślinach.
Z dlaczego nie metal? Jest tańszy!
Fakt, metal jest o wiele tańszym materiałem, a koszt zakupu jednego sita stalowego to wydatek kilku złotych. Nie sprawdzi się jednak w fabryce, ponieważ metal może się ścierać, odłamywać i pozostawać w sicie pod postacią drobinek. Koncerny nie mogą sobie pozwolić na obecność metalu w suplementach, bo ten działa szkodliwie na ludzki organizm.
Teraz już wiecie, jak wygląda produkcja suplementów. Oczywiście sita poliuretanowe nie dotyczą tylko ziół, bo mają uniwersalne zastosowanie. Jeśli macie do nas pytania w kwestii tego tworzywa, to czekamy na nie w komentarzach!