Jestem związany z branżą przemysłową od wielu lat. Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec prowadził własną firmę. Była to cegielnia w niewielkim miasteczku, która zaopatrywała okoliczne wsie. Biznes idealnie się wpisał w koniunkturę i zaspokajał potrzeby wywołane boomem budowlanym. Właśnie wtedy pierwszy raz usłyszałem o poliuretanach i ich zastosowaniu w przemyśle. O ile dobrze pamiętam, mój ojciec wymieniał wtedy elementy wyciągów z gumowych i stalowych na poliuretanowe. Wtedy pojawiały się pytania: co to za plastik? Dziś poliuretany nikogo nie dziwią.
Poliuretany szybko wypychają z rynku standardowe materiały. Wyróżniają się pod niemal każdym względem. W zależności od potrzeb mogą być niepalne, odporne na ścieranie, twarde i niezwykle elastyczne. Jak możliwe jest połączenie tych wszystkich cech w jednym tworzywie? To wszystko dzięki różnym wersjom polimerowych tworzyw, które możemy uzyskać w dowolnym kształcie.
Przewagą poliuretanów jest mieszanie polioli, estrów i uszlachetniaczy w różnych proporcjach i warunkach laboratoryjnych. Te procesy do doskonałości zostały doprowadzone w polskiej firmie LUBAS, która na stronie lubas.com prezentuje swoją ofertę. Od dawna śledzę tę firmę i wyróżnia się na tle branży. Ich doświadczenie w produkcji i umiejętność dostosowania się do moich wymagań sprawiają, że mogę polecić tę firmę każdemu wymagającemu klientowi.
W ich ofercie znajdziemy wiele elementów wykonanych z poliuretanów i materiałów kompozytowych wykorzystujących te polimery. Z uwagi na specyfikę mojej branży najczęściej używam zsuwni i przesypów taśmowych i ich elementów. Jeśli chodzi o te maszyny, to każdy ich użytkownik boryka się z podobnymi problemami. Po pierwsze ten sprzęt generuje hałas na wysokim poziomie. Po drugie, jego ruchome elementy są podatne na odkształcenia i ścieranie. Wreszcie po trzecie, w niektórych miejscach materiał poddawany obróbce osadza się, tworząc narośle. Te wady są typowe, gdy nie używamy wykładzin poliuretanowych. Dzięki nim redukujemy hałas, bo te polimery lepiej pochłaniają drgania i nie emitują ich w postaci dźwięku. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji są także odporne na uszkodzenia, w szczególności na ścieranie. A powierzchnia tego materiału sprawia, że nie osadzają się na nim niechciane odpady. Komfort pracy podnosi także używanie poliuretanowych fartuchów wygłuszających. Uszczelniają one linię produkcyjną, dodatkowo redukują hałas, ale przede wszystkim zmniejszają pylenie i rozsypywanie materiału. Poza atutami czysto estetycznymi zyskujemy podwójnie. Zmniejszone straty podczas transportu kruszywa służą przenośnikom, które rzadziej ulegają awariom. Ofertę Lubas na ten temat znajdziemy na stronie: https://lubas.com/zsuwnie-przesypy-uszczelnienia-przenosnikow-tasmowych/.
Często korzystam także z oferty pierścieni poliuretanowych. Te drobne elementy często mają kluczowe znaczenie dla utrzymania ruchu. Ich trwałość i bezawaryjność błyskawicznie przekładają się na zwiększenie zysków i zwrot inwestycji. Atutem Lubas w dziedzinie pierścieni jest to, że są w stanie wyprodukować taki element na zamówienie do konkretnej maszyny. Co więcej, będzie to element wyjątkowy, dostosowany do warunków pracy w konkretnym miejscu i firmie. Krążki te stosuję od dawna i zastąpiły u mnie swoje poprzedniczki wykonane z gumy, stali i tym podobnych materiałów. Szukając ich, zwykle odwiedzam tę stronę: https://lubas.com/pierscienie-poliuretanowe/.
Lubas to nie tylko towar, ale także usługi. Często korzystam z regeneracji sprzętu oferowanego przez tę firmę. Zwykle są to bębny do traków linowych, ale zdarzyło się mi zregenerować drobne maszyny jak choćby pompę hydrotransportu. Jeśli chodzi o regenerację sprzętu wykonanego z poliuretanów to możliwości są ogromne. Ten materiał po prostu da się naprawić nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Regeneracja jest zwykle tańsza i szybsza od zamówienia nowej części. Oczywiście pełną ofertę znajdziemy na stronie https://lubas.com/regeneracja-bebnow-do-trakow-linowych/. Zalecam jednak bezpośredni kontakt, to także oszczędność czasu. Specjaliści z Lubas.com wielokrotnie podsunęli mi dobre rozwiązanie mojego problemu.
Godne polecenia są także sita poliuretanowe. W porównaniu do stalowych cechują się cichszą pracą, zmniejszeniem ryzyka uszkodzenia. Sita L-PUR doskonale się sprawdzają w maszynach posiadających niestandardowe wymiary albo trudno dostępne części zamienne. Na stroniehttps://lubas.com/sita-poliuretanowe-l-pur/ znajdziemy sita do przesiewaczy takich marek jak BINDER, LIVELL, IFE i wielu innych.
Na koniec dotknę tylko oferty maszyn drogowych, w szczególności lemieszy śnieżnych. Szczegóły znajdziemy na stronie https://lubas.com/lemisze-do-plugow-snieznych/. Zawsze, gdy widzę maszynę, pędzącą przez zaśnieżone miasto, uświadamiam sobie, że ten niezwykle potężny lemiesz śnieżny, odporny na sól, kwasy, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, jest w zasadzie wykonany z tego samego materiału co moja gąbka kuchenna. To jest właśnie potęga poliuretanów, które są coraz częściej po prostu lepsze niż ich stare, metalowo — gumowe zamienniki.