Altana to doskonałe miejsce na spędzanie wolnego czasu. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to innowacyjnniejszych altan, które mają wprawić konkurencję w osłupienie. Polskie rodziny nie interesują już altanki drewniane, bo łatwo degradują się na wietrze, dlatego szukają alternatyw. W ostatnich latach mamy możliwość zakupienia altan, które w całości wykonano z tworzyw sztucznych. Czy altany poliwęglanowe są lepsze od poliuretanowych? Sprawdźmy to!

Dlaczego poliwęglan nie nadaje się do budowy przydomowych altan?

Ponieważ jest bardzo drogi i pomimo wysokiej odporności na uszkodzenia może ulec odkształceniom w wyniku sporych temperatur. Ponadto poliwęglan może mieć kilka komór i jeśli tylko jedna ulegnie zniszczeniu, całą płytkę poliwęglanową należy wymienić na nową. Z poliwęglanu powinno się budować szklarnie, ponieważ to najlepszy separator dla światła słonecznego.

Altana z poliuretanu

Poliuretan jest tańszy od poliwęglanu, a do tego charakteryzuje się mniejszą wagą. Na dodatek można go modelować w dowolny sposób i łączyć przy pomocy kleju na bazie poliuretanu. Polimery są odporne na warunki pogodowe i działanie promieni słonecznych, więc środek altany nie będzie się nagrzewał. Ponadto polimery dobrze znoszą środki ochrony roślin, więc w altanie poliuretanowej można hodować kwiaty bez obaw, że liście zostaną przypalone przez słońce, lub że konstrukcja altany ulegnie degradacji z powodu chemii gospodarczej.

Zbuduj ją sam!

Jeśli planujesz postawienie / wybudowanie niewielkiej altany, to zrezygnuj z drewna, metalu i poliwęglanu, a zainwestuj w poliuretan. Jego żywotność jest bardzo duża i można go zamówić w Polskich firmach. Jeśli masz do nas pytania dotyczące tego tworzywa, czekamy na nie w komentarzach!