W dobie coraz nowszych technologii powstają takie substancje, które mają szereg zastosowań. Poliuretan należy do grupy tworzyw sztucznych, który produkuje się w określonych warunkach. Może przybierać dowolny kształt i mieć szereg ciekawych właściwości, dlatego chętnie używa się go do produkcji lemieszy. Dlaczego warto kupować produkty poliuretanowe? O tym dowiecie się poniżej. Zapraszamy.

Czym jest poliuretan?

Poliuretan to tworzywo sztuczne, które w składzie nie posiada żadnych substancji toksycznych. Jako, że produkuje się go w określonych warunkach, może być elastyczny lub bardzo twardy. Doskonale znosi nawet najgorsze warunki pogodowe i duże nasłonecznienie. Nie wchodzi w reakcję a alkoholem ani produktami żywnościowymi. Pielęgnuje się go bardzo łatwo, a ponadto wykazuje właściwości nieprzylegające, co w uproszczeniu oznacza, że na powierzchni poliuretanu nie zbiera się kurz.

Dlaczego warto kupować lemiesze poliuretanowe?

Poliuretan jest bardzo odporny na ścieranie, dlatego doskonale nadaje się do produkcji lemieszy. Lemiesze są elementem wyposażenia pługów rolniczych i tych do odśnieżania. Oczywiście w przypadku lemieszy rolniczych nie możemy mówić o poliuretanie, za to w przypadku śnieżnych już tak. Lemiesze metalowe są zbyt twarde, dlatego w trakcie odśnieżania mogą się wyginać i odkształcać. Gdy użytkownik najedzie niechcący na kawałek nierówności, może uszkodzić lemiesz. Odpowiedniki poliuretanowe są o wiele mocniejsze, dlatego poradzą sobie z każdą nawierzchnią.

Lemiesze poliuretanowe są droższe, ale bardziej żywotne. Mogą zbierać śnieg w każdej postaci: suchy, mokry, bardzo wilgotny i twardy. Obecnie większość producentów traktorów do odśnieżania stawia na lemiesze poliuretanowe, bo zmniejszają one koszty eksploatacji (lemiesze metalowe wymienia się co jakiś czas, a poliuretanowe o wiele rzadziej).

Myśląc o zakupie dodatkowego pługu do odśnieżania, warto szukać takich modeli, które mają poliuretanowe lemiesze. Różnica w trakcie eksploatacji będzie zauważalna od razu.