Analizując zastosowanie stali nierdzewnej, nie sposób zapomnieć o jej powszechnym wykorzystaniu w naszych domach. Remontując dom lub mieszkanie, coraz częściej sięgamy po właśnie ten materiał, gdyż cechuje on się odpornością na korozję, wytrzymałością, długowiecznością, a także doskonałym wyglądem. Poszczególne gatunki i rodzaje stali mogą się jednak od siebie różnić. Czym charakteryzuje się stal szczotkowana?

Stal nierdzewna szczotkowana - co to jest?

Stal nierdzewna szczotkowana to nic innego, jak stal, która w wyniku szczotkowania uzyskała matową, gładką strukturę, sprawiającą wrażenie porysowanej. Wyroby wykonane z tak obrobionej stali łatwo jest utrzymać w czystości, a ponadto w przypadku drobnych rys nie rzucają się one w oczy, gdyż zlewają się na tle wyszczotkowanej powierzchni. Nie musimy się jednak martwić, że taka stal nie jest mniej wytrzymała. Zabieg szczotkowania nie ma na celu zmiany grubości materiału w wyniku ścierania, a jedynie nadanie jej pożądanej tekstury. Także w tym przypadku możemy wyróżnić różne techniki obróbki - od delikatnych satynowych wykończeń, po te bardziej industrialne.

Wykorzystanie stali nierdzewnej szczotkowanej

Po ten materiał coraz częściej sięgają architekci i projektanci wnętrz - zwłaszcza w przypadku wykańczania kuchni. Stal nierdzewna szczotkowana jest łatwa w pielęgnacji oraz stanowi ciekawy element dekoracyjny. Ogromną popularnością wśród fanów minimalizmu cieszą się m.in. zlewozmywaki wykonane z tego materiału. Na tego rodzaju stali nie widać odcisków palców, zacieków czy drobnych rys. To zatem także doskonały wybór dla osób ceniących sobie rozwiązania na lata. Ze stali nierdzewnej szczotkowanej wykonuje się także baterie kranowe, a także wszelkiego rodzaju dodatki łazienkowe, takie jak dozowniki na mydło czy żel pod prysznic. Coraz częściej ten materiał jest także wykorzystywany przy produkcji obudów do sprzętów AGD.

Pamiętajmy, że stal nierdzewna podczas obróbki nie traci swoich wyjątkowych właściwości, gdyż pasywna warstwa tlenku chromu podlega samoregeneracji. Materiał ten potrzebuje jednak do tego odpowiednich warunków. Starajmy się zatem utrzymywać stalowe powierzchnie w czystości, aby proces samoregeneracji nie został zaburzony. Stal nierdzewna nie wymaga konserwacji - wystarczy, że będziemy dbali o higienę, a będziemy mogli cieszyć się pięknym wykończeniem przez wiele lat. W kolejnych latach będziemy mogli zapewne obserwować dalszą popularyzację tego materiału. Nic dziwnego - Polacy cenią sobie trwałe i eleganckie rozwiązania.