Firmy zajmujące się wydobyciem szukają innowacyjnych produktów, które usprawnią ich pracę. W ostatnich latach bardzo modny stał się poliuretan, który można stosować dosłownie wszędzie. Powstały już lemiesze poliuretanowe, zgarniaki, sita i wiele, wiele innych produktów. Dzisiaj zajmiemy się matami do odwadniaczy w całości wykonanych z poliuretanu. Co warto wiedzieć o tym produkcie?

Poliuretan lepszy niż metal

Jeszcze do niedawna każdy pukałby się w głowę, gdyby usłyszał stwierdzenie, że istnieje materiał lepszy od metalu (nie licząc diamentu i platyny). Istnieje i jest nim elastomer poliuretanowy. Poliuretan ma szereg doskonałych właściwości, które sprawiają, że jest on lepszy od metalu. Przede wszystkim został opatentowany i wyprodukowany przez człowieka, czyli możemy go produkować tyle, ile potrzebujemy. Poliuretan jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wodę i warunki pogodowe. Może występować w każdej formie począwszy od żelu, a na skończywszy na kamieniu. Nie rozciąga się i nie zwęża, a ponadto trudno go zetrzeć. Doskonale nadaje się zatem do branży wydobywczej.

Maty sitowe gotowe na najtrudniejsze zadania

Maty poliuretanowe dostępne są w różnych twardościach i można je stosować do wszystkich typów przesiewaczy na rynku. Bardzo dobrze sprawdzają się w recyklingu i żwirowniach. Są droższe od standardowych, ale ich zakup należy traktować jako inwestycję, bo są długowieczne. Poradzą sobie w każdych warunkach i bardzo trudno je uszkodzić.

Czy to najbardziej ekonomiczna mata na rynku?

Maty wykonane z poliuretanu są zdecydowanie ekonomiczne. Owszem, nie będą wiecznie nowe, ale zużywają się o wiele wolniej, niż klasyczne maty i nie trzeba ich co kwartał wymieniać. Jeśli chcemy kupić ten produkt, to warto go szukać wśród wiodących producentów, takich jak Kueper.