Tworzywa sztuczne to termin, z którym można się obecnie bardzo często spotkać i nie można się temu dziwić, bowiem owe tworzywa są już od jakiegoś czasu bardzo popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w rozmaitych gałęziach przemysłu. Początkowo stosowane jako często tańszy i „gorszy” jakościowo zamiennik surowców naturalnych, obecnie zaś tak udoskonalone, że traktowane jako materiał pełnowartościowy o licznych zaletach.

Tworzywa sztuczne – co to takiego?

Jak już sama nazwa wskazuje, są to materiały wytworzone w sposób sztuczny przez człowieka, nie występują one w naturze. Tworzywa sztuczne składają się z tak zwanych polimerów syntetycznych bądź zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Ponadto zawierają w sobie dodatki modyfikujące jak między innymi barwniki, pigmenty, zmiękczacze, stabilizatory (przykładowo dodatki, które zmniejszają palność czy antyoksydanty), dopełniacze, środki antystatyczne i wiele innych.

Zalety tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne w wielu gałęziach przemysłu zaczynają wypierać naturalne materiały jakimi są między innymi drewno, skóra czy kauczuk. Dzieje się tak ponieważ mają całe mnóstwo zalet, których na próżno upatrywać w różnych materiałach naturalnych. I tak, przykładowo dzięki temu, że można je formować na każdy możliwy sposób, efekt końcowy danego produktu wykonanego z tworzywa sztucznego może być wyjątkowo estetyczny. Tworzywa sztuczne mają stosunkowo małą gęstość, więc nie są ciężkie. Mają także dość dobrą wytrzymałość mechaniczną oraz odporność chemiczną, tak jak na przykład poliuretany, które dzięki swoim licznym zaletom są coraz częściej wykorzystywane między innymi w przemyśle czy motoryzacji i co za tym idzie powoli wypierają plastik. Poza każdym kształtem, tworzywu sztucznemu można nadać dowolny kolor (choć wyrób może być także przeźroczysty).

Tworzywa sztuczne a kwestia ekologii

Ktoś mógłby powiedzieć, że podstawową wadą tworzyw sztucznych jest to, iż nie ulegają one naturalnemu rozkładowi, jak przykładowo drewno, dlatego też mogą szkodzić środowisku naturalnemu. Po pierwsze jednak już teraz prowadzone są prace nad wyprodukowaniem tworzyw sztucznych, które będą ulegać naturalnemu biologicznemu rozkładowi. Mają to być tworzywa produkowane na bazie zwierzęcej oraz roślinnej. Ponadto bardzo wiele zależy od nas samych. Jeśli troszczymy się o środowisko, powinniśmy pamiętać między innymi o recyklingu.