Sita to element, bez którego trudno wyobrazić sobie istnienie gałęzi, którą jest budownictwo. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajowi sit, które występują obecnie na rynku.

Sita - a na co to komu?

Sita dzielą się na wiele różnych rodzajów o zróżnicowanych właściwościach. Sita strunowe odznaczają się odpornością na zatykanie, świetnie sprawdzą się przy materiałach wilgotnych oraz przesiewach o naciągu wzdłużnym.  Inny rodzaj sit, to sita plecione o oczkach kwadratowych, które charakteryzuje lekka konstrukcja i duży przesiew. Wykonane są zazwyczaj z drutów cienkich, odpornych na zatykanie.  Sita wykonane są z różnych gatunków stali i tworzysz sztucznych. Są one spawane lub zgrzewane, później poddawane piaskowaniu, cynkowaniu i malowaniu. Stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, służą do kompleksowego rozwiązywania problemów klasyfikacji, przesiewania i oddawania materiałów. Występują również sita do przesiewaczy, które stanowią istotny element w trakcie procesów wytwarzania materiałów. Ich obecność jest nieodzowna w takich miejscach, jak kopalnie piasku, żwiru, węgla, kamieniołomy czy przemysł stalowy. Sita służą do przesiewania kruszców rożnego typu i materiałów sypkich. Ważne by sita były wykonane z odpowiednich materiałów, które pozwolą na niezawodne użytkowanie.

Rodzaje sit

Sita możemy podzielić na kilka rodzajów, pośród których znajdują się sita tkane, harfowe, strunowe, plecione, kratowe, poliuretanowe czy gumowe. Sita tkane uważa się za podgrupę sit metalowych, odznaczają się konstrukcją lekką i drobną. Zazwyczaj używa sie ich do drobnych frakcji, filtracji gazów i cieszy. Sita harfowe również należą do sit metalowych, są dodatkowo składane. Chętnie używane są zwłaszcza ze względu na swoje zdolności samoczyszczące. Przyjrzyjmy się bliżej sitom wykonanym z poliuretanu, są świetną alternatywą dla sit wykonanych z metalu. Są odporne na ścieranie i nie ulegają korozji. Charakteryzuje jest wysoka efektywność pracy oraz obniżony poziom hałasu, szczególnie nadają się do sortownia materiałów mokrych. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj sita wybierzemy, pamiętajmy o tym, że ważna jest odpowiednia konserwacja tego przedmiotu, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, byśmy mogli je jak najdłużej użytkować. W warunkach przemysłowych może być to szczególnie ważne. Niekiedy może zatkać się nawet połowa powierzchni sita. Dlatego tak ważne jest systematyczne przeglądanie sit i regularne wyjmowanie z nich ziaren, które zatykają otwory. Mogą pomóc nam w tym specjalistyczne urządzenia do czyszczenia.