Zastanawiałeś się kiedykolwiek czy są poliuretany i gdzie się je stosuje? Wbrew pozorom jest to materiał obecny w życiu każdego z nas, bowiem znalazł bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, dzięki czemu codziennie korzystamy z ich dobrodziejstw.

Poliuretan - definicja 

Otóż jest to nic innego jak polimer, który składa się z dwóch surowców, takich jak poliol oraz izocyjanin. To właśnie dzięki wymieszaniu tych dwóch substancji z materiałami pomocniczymi można otrzymać wymagany materiał o doskonałych właściwościach. Co więcej, regulacja całego procesu nie jest skomplikowana, bowiem w tym wypadku wszystko zależy od proporcji wybranych składników.
Można z powodzeniem stwierdzić, że poliuretan znacząco ułatwia życie, bowiem towarzyszy nam przy wykonywaniu zajęć sportowych, czy też prac domowych. Występuje w takich urządzeniach jak lodówki, rolki, samochody, czy elementy ochronne kabli.
Bardzo szeroko stosuje się go w budownictwie do izolowania ścian budynków, czy rur. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie izolacji cieplnej budynku i redukowanie rachunków za ogrzewanie, co oczywiście jest jak najbardziej pożądanym działaniem.
Zapotrzebowanie na poliuretan wzrasta w zasadzie z każdym rokiem i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższej przyszłości zmienić. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedne z takich materiałów, które zdecydowanie zmieniły współczesny świat.
Warto także zwrócić uwagę na niską topliwość poliuretanów, dzięki temu możliwe jest ich jeszcze prostsze przetwarzanie. Dzięki swoim właściwością stosowane są w produkcji elastycznych włókien lycra, czy elastyn.

Koszty wyprodukowania

Tutaj dochodzimy do kolejnej i dużej zalety poliuretanów. Otóż cena produkcji nie jest wcale wysoka i dlatego też możliwe jest stosowanie go w tak różnych dziedzinach. Jeśli samodzielnie zamierzasz coś produkować, to jak najbardziej warto jest na poliuretan zwrócić swoją uwagę i dowiedzieć się, czy to właśnie on nie będzie Ci mógł pomóc w prowadzonych działaniach, bo jego paleta możliwości jest naprawdę szeroka i być może Tobie również pomoże ulepszyć Twój produkt.