Na prawdę trudno sobie dziś wyobrazić świat bez poliuretanów. Są w użytkowaniu od 1937 roku, kiedy to niemiecki chemik Bayera wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadził tą najważniejszą reakcję chemiczną, która dała początek wielkiego rozwoju polimerów. Rozpoczęcie tej reakcji chemicznej jest możliwe dzięki zmieszaniu poliolu i izocyjanianu przy użyciu katalizatorów i stabilizatorów. Katalizatorami w tej jakże ważnej reakcji chemicznej są trzeciorzędne aminy, sole bizmutu, żelaza, cynku i cyny oraz związki nukleofilowe i cynoorganiczne. Właściwości powstającego poliuretanu można dość prosto zmieniać regulując proporcje składników danej mieszaniny. Dzięki temu powstałe w wyniku tak poprowadzonej reakcji chemicznej poliuretany, będą charakteryzować się różnymi parametrami sztywności albo elastyczności, które można dopasować do potrzeb zamawiającego.

Poliuretany można z łatwością przetwarzać, co daje wprost nieskończone możliwości rozwoju. Jest bardzo wiele postaci poliuretanów ( postacie poliuretanów zależą oczywiście od doboru surowców podczas reakcji chemicznej ).
Najczęściej występujące postaci poliuretanów to :
– Pianki poliuretanowe sztywne oraz elastyczne. Charakterystyczną cechą ich struktury jest obecność pęcherzyków powietrza ( pianki elastyczne o budowie otwarto komórkowej) lub gazu o nazwie porofor ( pianki sztywne o budowie zamknięto komórkowej). Pianki to idealny wprost materiał izolacyjny. Służy zarówno do izolacji termicznej jak i akustycznej. Do izolacji akustycznej wykorzystuje się przeważnie elastyczne pianki poliuretanowe a do izolacji termicznej bardziej wytrzymałe i „oddychające” pianki sztywne
– Żywice poliuretanowe, które największe zastosowanie znalazły przy produkcji tworzyw poromerycznych i sztucznych skór
– Kleje poliuretanowe, które są masowo wykorzystywane przede wszystkim przy produkcji obuwia
– Włókna poliuretanowe , bardzo przydatne w przemyśle motoryzacyjnym, obuwniczym, tekstylnym i meblarskim
– Powłoki poliuretanowe które są wykorzystywane w elektronice, przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i tekstylnym ( takie materiały jak lycra i elastan)
– Elastomery uretanowe niezbędne w przemyśle tekstylnym, obuwniczym, maszynowym i motoryzacyjnym

Najważniejsze właściwości poliuretanów, takie które zdecydowały o ich tak oszałamiającym sukcesie rynkowym, to przede wszystkim ich doskonałe właściwości izolacyjne, a więc duża odporność na działanie wody, promieniowania UV, chemikaliów, oleju, temperatury. Poliuretany są lekkie, wytrzymałe, niepalne, nie przewodzą prądu, nie ścierają się nie topią i na dodatek są stosunkowo tanie zarówno w produkcji jak i w instalacji.